Отзиви
Отзвук от Северно море: Копенхаген
За "Копенхаген" от Майкъл Фрейн - премиера за България в Сити Марк Арт Център
Копенхаген, Нилс Бор и Вернер Хайзенберг… Разбира се, че става въпрос за физика и то за физика за напреднали. Но пиесата на Майкъл Фрейн, освен че ни разказва за историческите събития в първата половина на ХХ век, ни напомня и за вечните въпроси на морала, кара ни да размишляваме, отново и отново…
Две седмици след премиерата на „Копенхаген“ съм на летището в Хамбург и докато пътуваме към града, бързам да разкажа за впечатлилата ме постановка. Това, че Айнщайн е свирил „относително добре“ на цигулка, едва ли е убедително оправдание за музикант да говори за физика. Но, макар и с известно неудобство, се опитвам все пак да предам идеите, за които се разказва в пиесата, изреждам имена…
- Бор и Хайзенберг? Разбира се, че ги зная - отклонява за момент погледа си от шосето немската ми приятелка. - Те са работили заедно с дядо ми, Паскуал Йордан се казва, не знаеше ли? На два пъти Айнщайн го е предлагал за Нобелов лауреат. И той, като Хайзенберг е останал в страната си, вместо да емигрира през 33-та… Но не вярвам да са искали да направят бомбата в Германия. Или са се забавили толкова, че да не успеят…
На другия ден съм вече във влака, на път за остров Зилт. Това е най-северната точка на Германия и до преди двайсетина години по пътищата тук още се виждаха табелки с предупреждение за строго охраняема гранична зона. А между пясъчните дюни и досега печално изживяват последните си дни останки от бункерите. Защото отсреща е остров Рьом, а там вече е Дания. Тази Дания, за която си спомнят героите от сцената на Сити Марк Aрт Център.
Валентин Ганев (Вернер Хайзенберг) и Руси Чанев (Нилс Бор) разговарят, годината е 1941, а навън е Войната с цялата й враждебност, с необходимостта да вземеш страна, да направиш своя избор. Една среща на учител и ученик, оставила следа в историята. И подобно на гръцка трагедия героите са подвластни на сили извън тях. Но не боговете вече определят съдбата на хората, а времето, в което те живеят. И страхът…
Пиесата е разговор на сподвижници, които се срещат като врагове: „Той защо дойде?“ е въпросът, който звучи през цялото време и с него Стефка Янорова (Маргарет, съпругата на Нилс Бор) се обръща и към публиката. И всеки от нас, хората в залата, ще търси да намери сам своя отговор…
Венцеслав Николов
Януари 2020,
София – остров Зилт
_______________________
Повече за „Копенхаген“ от Майкъл Фрейн: https://kulturni-novini.info
Премиерата на „Копенхаген“ се състоя на 15 и 16 декември 2019.
Следващи представления през 2020 г.:
12, 22 и 27 януари,
8, 9 и 29 февруари,
1 и 2 март.