Научни форуми

Международна кръгла маса на тема "Експериментите на историята - социално-антропологически подход"

В рамките на семинара „Мобилност. Миграции. Култура“ на ИЕФЕМ – БАН

Международна кръгла маса на тема "Експериментите на историята - социално-антропологически подход"

 

◊ СЪБИТИЕТО

На 24.01.2019 г. (четвъртък) от 15.00 до 18.00 ч., в рамките на семинара „Мобилност. Миграции. Култура“ на ИЕФЕМ – БАН ще се проведе Международна кръгла маса на тема: Експериментите на историята – социално-антропологически подход. Във форума ще вземат участие учени от България, Украйна, Беларус и Русия.

Ще бъдат представени проучванията на етнографски пъстрия Буджак и мултикултурния град Одеса, реализирани през последните години в рамките на интердисциплинарния и транснационалния подход: колективните монографии „Буджак: очерки истории и культуры народов юго-западных районов Одещины“ (2014), „Этнология Одессы в исторической и современных перспективах“ (2017), „Чушмелий: история и культура“ (2018), както и изследванията на българските учени в Одеска област и Молдова.

Представянето им в рамките на семинара ще бъде основа за една по-широка дискусия. Ще бъдат анализирани редица предметно-тематични траектории на проучванията на колегите от Украйна и България. В полемичен диалог ще бъдат дискутирани следните теми:

  • Мемориалната политика в страните от Северното Причерноморие, съществуващите практики на възпоменания и виртуализация в Одеса;
  • Представите за мигрантите в Европа и Украйна, както и реалните практики на мобилност;
  • Оценката на потомците на българските преселници за съвременните геополитически трансформации в Причерноморието;
  • Етничността като субект и обект на актуалните обществени отношения в различните региони на Причерноморието.

 

В дискусията участие ще вземат:

Проф. дин Кирилл Шевченко (завеждащ Центъра за евразийски изследвания към Филиала на РГСУ в Минск, Беларус) - Парадоксите на етнокултурния инженеринг: карпатските русини и Чехословакия в ХХ век.

Д-р Ирина Молодикова (Централноевропейски университет в Будапеща Унгария) - Осигурява ли свободният визов режим за граждани на трети страни свобода на миграционния избор?

Проф. Вячеслав Дыханов (Хуманитарeн институт на Балтийския федерален университет „Имануел Кант“ в Калининград, Руска федерация) - Етнодиференциация на гагаузите като резултат от процеса на сепаратизация.

Дфн Владимир Кляус (завеждащ фолклорния отдел на Института за световна литература „Горки“ към Руската академия на науките, Руска федерация) и кин Марина Филипова (независим изследовател, Москва, Руска федерация) - Българите в Крим в нови геополитически условия (стратегията за културна автономия).

Ксн Елена Князева (Социологически център „Пулс“ в Одеса, Украйна) - Какво мислят за мигрантите в Европа – сравнителен анализ, по материали от европейското социално изследване ESS.

Доц. кин Александр Ганчев (Одеса, Украйна) - Глобално в локалното: най-новите изследвания в одеската българистика.

Проф. дин Александр Пригарин (Одески национален университет „Мечников“ в Одеса, Украйна) - Етничността в Южна Украйна: примордиалистки предизвикателства пред конструктивизма.

Доц. кпн Cветлана Коч (Одески национален университет „Мечников“ в Одеса, Украйна) - Мемориалната политика на съседните държави в пространството на Северното Причерноморие: геополитически спорове в епохата на пост-истината.

Доц. кин Галина Стоянова (Одески национален университет „Мечников“ в Одеса, Украйна) - Антропология на визуализацията: образите на Одеса в интернет-пространството.

Дин Дмитрий Громов (Институт за етнология и антропология „Миклухо-Маклай“ при Руската академия на науките, Руска федерация) и Ирина Коваль-Лескова (вице-президент на Института за връзка между науката и обществото в Женева, Швейцария) -  Традиции и новости в възпоменанията на съвременна Одеса

Гл. ас. д-р Галин Георгиев (ИЕФЕМ – БАН, България), Изследванията на етническото многообразие в Бесарабия на учените от ИЕФЕМ – БАН.

 

Съорганизатор на Международната кръгла маса е Институтът за връзка между науката и обществото (Женева, Швейцария).

 

Работните езици ще са руски и български.

  

 

Автор:
ИЕФЕМ - БАН
Публикация:
23.01.2019 г. 17:07
Посетено:
951
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/5/news/28911-mezhdunarodna-kragla-masa-na-tema-eksperimentite-na-istoriyata-sotsialno-antropologicheski-podhod