

Последни новини









◊
Вода и земя / Aqua and Earth
Изложба живопис на Димитър Чолаков
„Целта на артиста е да съумее да създаде ново визуално пространство. Ние трябва да измислим нещо, което не съществува, един нов свят, а това хич не е лесно. Рисувам първо за себе си, не се съобразявам с някакви конюнктури и така би трябвало да е с всеки художник.”
- Димитър Чолаков
Арт галерия Le Papillon с голямо удоволствие представя от 30 април до 02 юни 2025 в двете си изложбени пространства самостоятелна изложба живопис на проф. Димитър Чолаков.
Творчеството на Димитър Чолаков се отличава със своята сетивност. То е разнолико и обширно, както по отношение на техника и материали, така и като въздействие и внушение, а едновременно с това е открояващо се и силно разпознаваемо. Картините му са в сферата на абстракцията, но повлияна, видяна и емоционално, и материално реализирана на база на обективно съществуваща действителност. В настоящата експозиция са селектирани част от най-новите му живописни платна, акварели и „импровизации“, обединени в темата „Вода и земя“. Два елемента в основата на зараждането на живота, които в едно със свободния от предразсъдъци маниер и експресивния почерк на художника, активизират възприятията, провокират индивидуалната реакция, въображението на зрителя към усещането за сътворяване на нови структури и форми.
Водата е преносителят на емоция при Димитър Чолаков и е извън времето и пространството. Тя е безкръвната плазма на творбите му. Земята е онова усещане за твърдост, солидност, непреходност и вечност, което предизвикват живописните му платна. Водата е съставката, която събужда живота на пигмента не само в акварелите му, но и в платната му. Тя носи символиката на неконтролируемото и вечно движение, а земята - за устойчивост, сигурност, баланс. Водата прозира в мекото преливане на тонове и багри, като чувство в чист вид. Земята се надига в релефа на цветни многопластови фактури, положени смело и дръзко с осмислено и целенасочено въздействие. Този непрекъснат ритъм ВОДА – ЗЕМЯ, в живописта на Чолаков изгражда убедително усещане за единен и цялостен образ в пластични комбинации, даващи неограничена свобода на въображението. Пейзажът и споменът чрез широк спектър от технически прийоми Чолаков довежда до условни визуални решения близки до чистата абстракция.
„Опитвам се да рисувам с емоция, а не да повтарям действителността. Да повтаряш това, което е направил Създателят, е много по-лесно, а и има вече технологии, които го правят съвършено.“, споделя Чолаков. „Дали ще се хареса творбата или не, няма значение, щом на мен ми е интересно, значи ще я направя. В моите картини аз се стремя по-скоро да представя чувства, състояния на света, на природата. Те не са толкова материално изразени, колкото емоционално преживени.“
Георги Божилов – Слона казва за него: “Не може да се сложи етикет на творчеството на Димитър Чолаков, ще звучи банално, то не е подчинено на никакъв „-изъм“.
Носител на редица престижни награди, включително Награда за живопис „Владимир Димитров – Майстора“ през 2023 г, проф. Чолаков е значима личност в съвременното българско изкуство, не само заради личните си изяви и постижения, но и чрез дългогодишната преподавателска дейност и стремеж да мотивира следващите поколения, водени от философията „да бъдат каквито искат, не да повтарят. Да бъдеш индивидуалист, това е важното“.
Експозицията може да бъде видяна от 30 април до 02 юни 2025 г. в изложбената зала на галерията във Варна, ул. "Драгоман" 12, а също и онлайн на сайта artpapillon.com или на fb: Le Papillon Art Gallery.
Изложбата „Вода и земя“ на Димитър Чолаков се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ към МК.
БИОГРАФИЧНА СПРАВКА
Димитър Чолаков е роден през 1954 г. в град Попово. През 1973 г. завършва ХГ "Илия Петров" в София, а през 1981 г. се дипломира в НХА - София в класа на акад. Светлин Русев със специалност "Живопис". През 1999 г. специализира в "Cite des Arts" - Париж.
От 1990 до 2013 е директор на ХГ „Никола Маринов“ – Търговище. От 2002 е доцент, а от 2006 – професор по живопис в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. Творческата му биография е изключително богата с многобройни участия в групови изложби, пленери, конференции, в състава на журита и като ръководител на арт проекти. Има над 80 самостоятелни изложби и участва в повече от 100 международни изложби, пленери и симпозиуми, по-важни от които: Фестивал на изкуствата в Кан Сюр Мер, Франция (1984), Есенен салон в Париж (1990), пленер "Процес - пространство" (1986-1993), Международен пленер и изложба в гр. Пулави, Полша (2013), представителни изложби "Съвременно българско изкуство" в Москва, Рим, Каракас, Варшава, Мадрид и др. градове.
Димитър Чолаков получава признание и награди за своите постижения, някои от последните са: Международна награда за живопис "Микети", Италия (1988), Награда на изложбата "Човекът и морето", Варна (1992), Голямата награда за живопис от Националния конкурс за живопис, скулптура и графика на „Алианц – България“ (2008), Голямата Награда за живопис "Лудогорие" - Разград (2013), Награда на БХГ "Петко Задгорски" в изложбата "Акварел 2020" на името на Ненко Токмакчиев, Бургас (2020), Голямата награда „Сирак Скитник“ – Сливен (2022) и др. Удостоен е с престижната Награда за живопис на името на Владимир Димитров – Майстора за 2023 г.
Живее и работи в Търговище и в Шумен.








