Проекти
Децата учат най-ефективно чрез игра, показва опитът от състезанията на Книговище
Междуучилищното състезание „Четеш ли между редовете“ на тема „Медийна грамотност“ събра във Варна и София близо 100 ученици от цялата страна

Децата учат най-ефективно чрез игра – това показа междуучилищното състезание „Четеш ли между редовете“ на тема „Медийна грамотност“, което събра близо 100 ученици от цялата страна във Варна и София.
Инициативата е на Книговище (knigovishte.bg) - образователната онлайн платформа за втора поредна година провежда състезания на живо по важни граждански теми. Опитът потвърждава, че игровите методи насърчават децата да изследват темите задълбочено, развиват критично мислене, креативност и социални умения. Чрез куизове, асоциации и презентации ученето се превръща в приключение и жив опит, изгражда увереност и носи положителни емоции.
Състезанието „Четеш ли между редовете“ се проведе на 12 април във Варна и на 26 април в София. Участваха 13 отбора с деца от 3. до 5. клас:
Варна:
- НУИ "Добри Христов" - гр. Варна
- ОУ "Димитър Благоев" - гр. Велико Търново
- 7. СУ ,,Найден Геров” - гр. Варна
- ЧСУ "Аз съм българче" - гр. Варна
- НУ "Цани Гинчев" - гр. Лясковец
София:
- ЧСУ "Българско школо" - гр. София
- 119. СУ "Академик Михаил Арнаудов" - гр. София
- ОУ "Гео Милев" - с. Белозем (обл. Пловдив)
- 4. ОУ "Иван Вазов" - гр. Монтана
- Х ОУ "Алеко Константинов" - гр. Перник
- 120. ОУ ''Георги Сава Раковски'' - гр. София
- 42. ОУ "Хаджи Димитър" - гр. София
- ОУ „Алеко Константинов“ – гр. Димитровград
Състезанието беше в 3 кръга, които включваха онлайн куиз, игра на асоциации и презентации по различни дискусионни теми от широката сфера на медийната грамотност. Всички въпроси и теми са по статиите от детската медия „Вижте: Новините на детски език“ – единствената подобна медия в България (knigovishte.bg/vijte).
Резултатът се формира от събраните точки и оценките на журито.
Победител в състезанието във Варна е 7. СУ ,,Найден Геров”, а в София - ЧСУ "Българско школо".
Децата показаха знания и въображение, а някои техни дефиниции впечатлиха със забавна находчивост: Така например вестниците са „хартиени новини“, радиото е „тонколона от миналото“, популизъм означава „да настройваш мислите на човек по своя начин“, видео е „това, на което можеш да се видиш, без да се размазваш“, изображение е „по-умна дума за снимка“.
Сред въпросите към тях беше „Как ще изглеждат медиите в бъдещето“ – според децата те ще са изцяло свързани с интернет и изкуствения интелект, новините ще се представят с виртуална реалност, а безопасността и защитата от deep fake ще е гарантирана със специални технологии на AI.
Именно темата за изкуствения интелект беше много актуална за учениците. Те са на мнение, че бъдещето принадлежи на AI, но в същото време смятат, че децата трябва да ползват по-малко технологии и че AI може да доведе до това „да няма какво да се прави“. Сред въпросите беше „На какво трябва да бъде обучен изкуственият интелект?“ –„да учи хората да спазват закони и правила“, казаха децата.
В журито се включиха уважавани експерти в сферата на медийната грамотност, журналисти и обществено ангажирани личности, които споделиха своите впечатления от събитието:
„Подобни инициативи са важни, защото децата усещат как знанието им се превръща в сила, свобода, дръзновение, изпитват гордост и се чувстват насърчени и окрилени да изразяват себе си, да представят общност“, коментира Иглика Иванова от Коалиция за медийна грамотност.
„Най-впечатляващо беше колко добре децата навигираха в иначе доста сложната тема „медийна грамотност“ – на моменти това беше на ниво, равно на експерти от сферата“, сподели Виктор-Асен Асенов от фондация „Америка за България“.
„Всеки път научавам много от децата. Обогатяващо е да разберем как те мислят и разгръщат въображението си, за да решат нелеките въпроси на нашето време“, каза Зорница Стоилова, журналист и представител на Книговище.
„Най-хубавото на подобни инициативи е, че насърчават децата да работят в екип за постигане на обща цел. Медийната грамотност е и умение да се вслушваме едни в други, да приемаме различно мнение и да възприемаме идеи“, допълни Иван Радев от Асоциацията на европейските журналисти.
„След второто състезание на Книговище, пак съм оптимист за днешния и за утрешния ден“, обобщи впечатленията си г-жа Иванова.
....
Партньори на инициативата са:
Германо-Българската индустриално-търговска камара, СIF – Civil Innovation Fund, ЧСУ "Българско школо", А1, издателство TimeLines и Кибеа.
За междуучилищните състезания „Всезнайко“:
Междуучилищните състезания „Всезнайко“ са Книговищна инициатива, която има за цел от ранна училищна възраст да насърчи у децата любов към знанието и стремеж към развиване на добра обща култура, включително и по теми от важно гражданско и глобално значение. Това е второто издание на междуучилищната надпревара след успешното състезание на тема „Европейски съюз“ през 2024.
За Книговище:
Образователна платформа с 6000+ въпросника по учебни материали, приказки, енциклопедии, романи и детски новини.
Дом на първата българска медия с новини за деца – „Вижте“, която разказва за събитията в България и по света на език, интересен и разбираем за децата.
Пространство за учене чрез игра, достъпен инструмент за насърчаване на любознателност, на удоволствието от четенето и четенето с разбиране.