Срещи
"Лексикон" представя "Писалката на Господ" от Александър Ал. Хаджихристов
30 октомври, 18:30 часа, "Книжен център Гринуич" - София
◊ ПОКАНА
„Писалката на Господ“ от Александър Ал. Хаджихристов ще представи журналистът Светлана Дичева. Няколко думи за книгата ще кажат: Благовеста Касабова и Анжела Димчева.
Откъси от книгата ще прочете актьорът Симеон Викторов. Ще се радваме на изпълнението на Two cities one world, пиано и вокал Александър Иванов, вокал Анна Янова-Катор.
Фотограф: Тихомира Методиева-Тихич.
Заповядайте на 30 октомври, сряда, от 18:30 часа в "Книжен център Гринуич", бул. "Витоша" 37 - София
Това предизвикателно заглавие ни въвежда в поетическата атмосфера на Александър Ал. Хаджихристов. „Писалката на Господ“ (изд. „Лексикон“, 2024) е сборник с избрани стихове под редакцията на Благовеста Касабова, с корица и цветни илюстрации на Любомир Славков. Определено може да се каже, че това е философско-енигматична поезия, която съчетава интровертната чувствителност на автора с визията му за света, пречупена през митологични и библейски понятия.
За автора:
Александър Ал. Хаджихристов е известен български режисьор, поет и драматург. Многостранните му таланти включват написване на есета, стихове, сценарии, режисьорски проекти. Реализирал е множество предавания, авторски рубрики, излъчвани по БНТ, Демо телевизия, Радио Експрес. Автор е на 8 пиеси и 14 филма. Сред филмите са: „Земята, градът и човекът“ (1989) – спечелил специалната награда на журито в международния филмов фестивал в Острава, Чехословакия; „Жаждата на градовете“, „Ерозия“, „Спасете времето“ – екологична киносага за Кремиковци. През 1991 г. създава документалния филм „Кураж“, явяващ се първият откровен филм за инвалидите, излъчван многократно по БНТ. Негови са филмите „Зелени патрули“, „Екоутопия“ – филм за екологията на човешкото сърце.
През 2010 г. е избран за Председател на НЧ „Природа и наука – 1938“– София, където е и художествен ръководител от 35 години на Театър-студио „Вселената на човека“. Работил е като асистент-режисьор в киностудио „Бояна“, втори режисьор в Студио „Екран“, а през 1999 г. става художествен директор на Демо Телевизия, където с режисьора Бойко Илиев се опитват да възстановят по време на прехода Телевизионния театър. От 2010 г. е драматург в Народния театър „Иван Вазов“.