Срещи
Най-награждаваната македонската писателка Ягода Михайловска-Георгиева гостува на ХІІІ маратон „Четяща Стара Загора”
18 април 2018, 18:00 часа, Къща музей "Гео Милев"
◊ ПОКАНА
ИК „Персей” и Библиотека „Родина” представят македонската авторка Ягода Михайловска-Георгиева и книгите й „Индиговият Бомбай” и „Камъкът на твоя ден” на 18 април, сряда, от 18:00 часа в Къща музей "Гео Милев". Стара Загора е част от турнето на писателката в още три български града.
Ягода Михайловска-Георгиева е една от най-значимите македонски писателки днес и единствената, спечелила трите най-големи литературни награди в страната. Родена е на 3 март 1953 година. Повече от три десетилетия е журналист, есеист и филмов критик в пресата, а през последните десет години работи като редактор в телевизия „Телма”. Автор е на поредица телевизионни пътеписи за Бомбай и за Гоа в Индия, за Катманду и Хималаите в Непал.
Носител е на Рациновата награда за най-добра прозаична книга (за „Камъкът на твоя ден”), „Роман на годината” (за „Индиговият Бомбай”) и „Стале Попов – 2018“ на Съюза на македонските писатели (за най-новия й роман „Манастирът Фуентарабия“). Съпруга е на един от най-големите македонски хирурзи, който извършва трансплантация на бъбреци. Той ще пътува с нея по време на краткото й литературно турне в България.
Заповядайте!
◊ ЗА КНИГИТЕ
„Индиговият Бомбай”:
Ана отива с приятели в Бомбай (сега Мумбай, Индия) и попада в един различен, колкото възхитителен, толкова и стряскащ свят. Запознанството й и задълбочаващите й се отношения с индиец на име Бистарай я отвеждат не само в тайнствените кътчета на града, но и по пътя на духовното развитие.
Бистарай съвсем не е случаен човек, а духовно посветен. Но се оказва замесен в нелегалния бизнес с човешки органи. Той обаче не печели нищо от това. Мотивацията му е да прави добро и да спасява хора: богати чужденци, които, ако не им бъде присаден бъбрек, ще умрат, и бедни индийци, които са готови да продадат единия си бъбрек, но така да си осигурят средства за по-добър живот и да сбъднат мечтите си. Така постъпва и едно местно момче, за да осъществи мечтата на майка си.
Романът повежда читателя сред тайните на големия град, които чужденецът рядко може да види или да разбере. Или както казва Бистарай на Ана: „В Индия си, не се опитвай да разбереш. Отвори си сърцето и чувствай!” Само така може да бъде усетена атмосферата на този невероятен град – най-големите му богатства, но и стъписващата бедност, като в същото време човек може да се освободи от материалното и да стигне до висини и дълбочини, за които не е подозирал, че носи в себе си.
„Камъкът на твоя ден“:
Една жена сред изцяло мъжка експедиция покорява Хималаите.
Романът „Камъкът на твоя ден: хималайска приказка“ разказва за едно духовно пилигримство до Хималаите, белязано от личните преживявания на самата авторка.
Тя поема по трудния път нагоре към висините заедно със свои приятели, които са опитни катерачи. Пречистила се е от предишния си живот и се е устремила единствено и само към хималайските върхове. Колкото по-нависоко се изкачва, толкова по-свободна и летяща се чувства. Трудно достъпните височини я зоват с необятните си простори, със загадките и отговорите си, с вечността и съвършенството си. По пътя си тя събира камъчета, чиято поява, макар на пръв поглед да изглежда случайна и маловажна, се оказва съдбоносно свързана както с нейното съществуване, така и с това на нейните деца и близки. Тя разпознава истинската същност на тези камъни, вижда техните двойници в лицата на любимите си хора и по своеобразен начин ги „нарича“. Тук, на това свещено място, сред величествената и респектираща хималайска природа, тя приема благословената роля на медиатор, който трябва да събере две разделени и забравили се души – тази на камъка, който на Хималаите е живо същество, и на неговия притежател, – които, без да осъзнават това, цял живот са копнели една за друга.
Романът е плетеница от философски мисли, видения и лично преживени от авторката моменти.