Конкурси
Българското кино общество обяви старт на ежегодния Конкурс за сценарий на късометражен филм
20. издание на конкурса е посветено на темата „Празник” и ще бъде последвано от поредица от майсторски класове по кинодраматургия с участниците
◊ ПОКАНА ЗА УЧАСТИЕ
Българско кино общество обяви старт на ежегодния Конкурс за сценарий на късометражен филм
Автори до 35-годишна възраст могат да участват в националния конкурс за късометражен сценарий и филмов проект на Българско кино общество. Неговата мисия е да открива нови филмови таланти, да подкрепя авторите в тяхното професионално и творческо развитие и да подпомогне реализацията на техните филми.
Основната тема на конкурса за 2022 г. е „Празник”. Тя може да се интерпретира свободно. Приемат се оригинални авторски текстове на български език с дължина до 20 000 печатни знака, във всички жанрове и за всички видове филми - игрални, анимационни, документални, експериментални.
Професионално жури от български драматурзи, режисьори и продуценти ще оцени проектите и ще връчи няколко отличия през м. септември, сред които са Наградата за най-добър сценарий в размер на 1000 лева и Награда за най-добър филмов проект.
Конкурсът за сценарий се реализира в партньорство с Френски Институт България и с подкрепата на Национален фонд „Култура”.
Крайният срок за участие е 30 октомври 2022 г., а пълният регламент на конкурса и формуляр за участие могат да се прочетат тук:
https://filmsociety.bg/konkurs/konkurs-za-stzenariy-2022
* * *
Конкурсът за сценарий на късометражен филм стартира през 2002 г. като основна дейност на Европейската филмова асоциация NISI MASA. В България той е ежегодно събитие от 2003 г. и е насочен към участници, които могат да изпратят своите оригинални текстове индивидуално или в съавторство. Традиционно всяко издание на конкурса е посветено на определена тема. Професионално жури присъжда наградите на избрани автори и техните произведения. Конкурсът завършва с майсторски клас по сценарно писане, воден от изтъкнати сценаристи. До момента в него са участвали над 850 професионалисти и любители. Някои от тях днес са изтъкнати български режисьори.