Конкурси
Започна приемът на проекти в конкурса „Проект ЕКО”
Вече текат и уебинарите с неправителствените организации, подкрепили проекта
◊ ПОКАНА
Стартира приемът на завършени проекти по трите теми на първото издание на „Проект ЕКО” – конкурсa на младите, в който те сами намират решения на наболял екологичен проблем в България.
На сайта на платформата https://projecteco.eu участниците между 15 и 30 години могат да предложат своите свежи идеи, свързани с три актуални и наболели проблеми:
- Запазване на чистотата на въздуха след COVID-19
- Създаване на система за пренасочване на отпадъците
- Кампания „Да запазим българските плажове чисти”
Крайният срок за участие ще бъде 30 юли, а проектите ще бъдат оценявани от жури, състоящо се от създателите на конкурса и от представители на компаниите, поели нелеката задача да реализират проекта победител.
Междувременно вече стартираха уебинарите с трите неправителствени организации, подкрепили проекта: „Грийнпийс”-България, „За земята” и ОЦОСУР. В тях представители на организациите ще разкажат малко повече за работата си и ще дадат допълнителни насоки.
На 25 юни ще се проведе уебинар на тема „Да запазим българските плажове чисти”, воден от „За земята“. Събитието ще бъде достъпно чрез платформата ZOOM
Линк към срещата: https://us02web.zoom.us/j/88489133599
На 3 юли уебинарът ще бъде посветен на „Запазване на чистотата на въздуха след COVID-19", воден от „Грийнпийс“. Той също ще се проведе в ZOOM, а по време на онлайн събитието участниците ще могат да задават въпроси и да научат повече за един от членовете на журито. Линк към срещата: https://greenpeace.zoom.us/j/97037148907
И понеже първата стъпка към промяната зависи изцяло от нас, целта на „Проект ЕКО” е именно да даде глас на млади хора да оформят устойчиво бъдеще. Затова конкурсът ще раздаде три първи награди – по една от всяка тема – която ще включва реализирането на проекта.
„Проект ЕКО” се ражда по идея на 20-годишния Ивайло Цочев, който от няколко години се занимава с организацията на събития и инициативи, свързани с екология и устойчив бизнес. Неговата фирма Нулев отпадък е насочена именно към популяризирането на комплекти за природосъобразен начин на живот.
За да говорим за „утре”, днес трябва да говорим и за „еко”. Защото природата следва свои правила, пред които сме безсилни, когато изберем да бъдем нейни врагове. А създаването на екологична култура в едно общество зависи най-вече от вярата – в собствените възможности и в младите.
Защото понякога добрите идеи имат нужда от подкрепата на опита. А промяната към зелено бъдеще е възможна с ясен план.