Конкурси

Срокът за кандидатстване за научните награди „За жените в науката“ се удължава с 30 дни

Кандидатите ще могат да подадат кандидатурите си до 30 април 2020 г.

Срокът за кандидатстване за научните награди „За жените в науката“ се удължава с 30 дни

 

◊ ПОКАНА

Жените учени в България имат още 30 дни, за да се включат в надпреварата за 3 награди от 5000 евро всяка. Новият краен срок за участие в десетото издание на Националната стипендиантска програма „За жените в науката“ е до 30 април 2020 г.

Решението за удължаване на срока е взето от организаторите – Националната комисия за ЮНЕСКО в България, СУ „Св. Климент Охридски“ и L'Oréal България – поради необичайната ситуация, пред която светът е изправен, заради пандемията COVID-19.

„За жените в науката“ е сред най-престижните научни конкурси в България, който тази година отбелязва своята 10-а годишнина. Стипендиите по програмата се отпускат всяка година от 2011 насам с цел да подпомогнат изследователската кариера на млади жени учени в България. Освен, че са финансов стимул за научните таланти на България, наградите „За жените в науката“ целят да стимулират развитието на науката в страната и да мотивират повече млади хора у нас да изберат кариера в тази сфера.

За стипендиантската програма за 2019-2020 г. могат да кандидатстват дами учени от цяла България. Необходимо е те да бъдат на възраст до 35 години, да са докторанти или вече да са защитили докторска степен, да се занимават с изследвания в сферата на природните науки и да разработят свой авторски научен проект с потенциално национално или глобално значение.

• Подробна информация за конкурса е достъпна на официалния сайт на програмата: www.zajenitevnaukata.bg.

• Кандидатите могат да изпратят своите заявления и документи за участие по електронен път на: unesco-bg@mfa.bg с копие до stanislava.nishkova@mfa.bg или по пощата до Националната комисия за ЮНЕСКО в България.

• Крайният срок за изпращане на кандидатурите е 23:59 ч. на 30 април 2020 г.

Националната стипендиантска програма „За жените в науката“ е уникален за България и света конкурс. У нас той се провежда в партньорство между Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Националната комисия за ЮНЕСКО в България и L'Oréal България. Всяка година кандидатурите се оценяват от експертно жури, състоящо се от водещи научни специалисти. Към момента програмата е отличила 24 българки с общ фонд над 100 000 евро, като победителките за 2020 г. ще бъдат обявени на официална церемония, на която ще получат и стипендиите си по 5000 евро, предназначени да подпомогнат тяхната изследователска дейност в България. В глобален план програмата цели да повиши броя на дамите в науката (според Научен репорт на UNESCO с прогноза за 2030  г., едва 29%* от учените в света са жени) и да постигне полово равенство в тази сфера.

Една от стипендиантките ще спечели и възможност да се бори за едно от 15-те международни отличия на L'Oréal и ЮНЕСКО по програмата International Rising Talents. 15-те победителки са селектирани измежду най-добрите стипендианти в националните и регионалните издания на „За жените в науката“ от съответната година. Талантливите носителки на международнoто отличие получават възможността научните им проекти да блеснат на международната научна сцена, както и финансово поощрение от 15 000 евро.

 * * *

Националната програма „За жените в науката“

Националната програма за стипендии е част от световната програма на L'Oréal–ЮНЕСКО „За жените в науката“, създадена, за да разпознава и подкрепя жените, чиито постижения са допринесли за развитието на научното познание, както и за да осигури подкрепа на обещаващи млади жени учени с достойни проекти.

Националните стипендии „За жените в науката“ на L'Oréal–ЮНЕСКО се отпускат за проекти, които се реализират в една отделна страна. Те вече съществуват в повече от 50 страни, а в България се появяват за първи път през 2010 година.

 

Световната програма „За жените в науката“

Световната програма „За жените в науката“ е създадена през 1998 година, когато L'Oréal и ЮНЕСКО обединяват усилията си в подкрепа на жени учени в областта на природните науки и за популяризиране на научния им труд, като основават Наградите „За жените в науката“. Днес инициативата се е разраснала значително в международен план, включвайки още програмата International Rising Talents, както и национални и регионални стипендии. Програмата „За жените в науката“ се е превърнала в една глобална инициатива, която вече е подкрепила над 3100 жени от 117 държави.

 

Автор:
Организаторите
Публикация:
26.03.2020 г. 16:32
Посетено:
1139
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/7/news/31063-srokat-za-kandidatstvane-za-nauchnite-nagradi-za-zhenite-v-naukata-se-udalzhava-s-30-dni