Отзиви

На крилете на песента

Концерт на Виолета Шаханова с музика на велики композитори евреи

На крилете на песента
Снимка от концерта в зала „Европа” на Доходното здание в Русе


В рамките на ежегодния Коледен фестивал през т.г. в Русе се отбеляза 70-годишнината от спасяването на евреите в България (1943-2013) с премиерен концерт под надслов „С крилете на песента”, с музика на Феликс Менделсон-Бартолди, Густав Малер и Панчо Владигеров, трима композитори от еврейски произход. Стилната програма, съставена и водена от критика и преводача Огнян Стамболиев, събра една многобройна културна публика в новата мраморна и акустична зала „Европа” на обновеното Доходно здание (Театъра).

В първата част сопраното Виолета Шаханова, дългогодишна водеща солистка на Русенската опера, носител на Златната лира на Съюза, певица и артистка с впечатляващ оперен и концертен репертоар, представи 6 песни на Менделсон. С вътрешно проникновение, с много чар и финес, с перфектна дикция на немски и дълбоко осмислена фраза, тя извая по един завладяващ публиката начин, тези малки вокални миниатюри по стихове на Хайнрих Хайне (също от еврейски произход) и други немски поети-романтици. От нашия класик Панчо Владигеров представи и две песни по текст на Дора Габе. Съпроводът на пианиста Евгени Желязков може да се определи като истинско сътворчество.

В средната част на концерта – по изключение, заради наскоро преминалия с голям успех международен конкурс на името на Франц Шуберт, бяха включени две сонати от този автор – неевреин: за пиано в ла минор, опус 42 и за цигулка и пиано в ла мажор в изпълнение на двамата лауреати Симона Станева, цигулка, и Николай Желязков, пиано. Известно е, че Шуберт като сонатен автор (а също и като квартетен композитор) е твърде труден за изпълнение. В поетичния му музикален език, наред с лиричните пасажи има и немалко драматични обрати, с които двамата млади инструменталисти се справиха изключително успешно. С необходимата за този автор дълбочина и сила на въздействие. Да се надяваме, че ги очаква едно добро бъдеще в света на Евтерпа

В центъра на програмата беше забележителният вокален цикъл на Малер „Песни на странстващия калфа”, неговия първи голям песенен опус от 1896 г., резонанс от любовта му с оперната певица Йохана Рихтер от Касел. Към този цикъл днес посягат малко наши певци, поради трудността му. Може да се каже, че завидният опит на Виолета Шаханова на концертния подиум, както и отличната й певческа форма, 40 години след дебюта й през 1971, и този път си казаха думата. С богатия си арсенал от изразни средства тя изгради тези сложни песни като четири картини-сцени, в които постигна забележителен синтез между лирика и драматизъм.



Автор:
Методи Захариев
Публикация:
15.12.2013 г. 18:14