Отзиви
Quarto Quartet и Бетовен
За едно събитие в българската култура
Нормално ли е страданието и борбата с него да властват в живота на артиста?
А творчество, любов и героизъм да водят към свобода?!
Това се е случило преди 240 години. Тогава се е родил Бетовен.
Открили ли сме го, познаваме ли го, разбираме ли го?
Блестящият цигулар Йехуди Менухин в последните си дни казва в интервю: „Колкото повече слушам Бетовен, толкова повече го откривам.”
Едно откритие бе и вечерта преди студентският празник – на 7 декември 2010 г. В малката зала „България” един колектив от вдъхновени млади хора прехвърли мост в пропастта на времето между 18. и 21. век, изпълнено с конфликти и сблъсъци, заглуши дисхармонията в противоречията на съвремието ни и ни поднесе мигове на съпреживяно откровение в полето на духовността. Завладя ни с всеотдайността си, с искрено чувство в обединяването на младежки ентусиазъм и благородна мекота на зрялост.
В този концерт произведенията бяха поднесени с изящност, изглеждаща лесно постижима и това, заедно с удоволствието, което изпитваха при свиренето изпълнителите, беше част от очарованието им. Унисоните на цигулка и виола бяха впечатляващо хомогенни, пианистката Дарина Василева извая с рояла звук, който бе със заоблена мекота и великолепно балансиран. Трябва да се отбележи и завладяващата виртуозна брилянтност, прецизност и емоционалност, показана от цигуларя Иван Пенчев, рядко виждано съчетание от качества по българските музикални сцени.
Във втората част на концерта музикантите от “Quarto” изпълниха едно от най-сложните творби в музикалната литература – Бетовеновият струнен квартет в ла минор опус 132. Вглъбеност, проникновена философска задълбоченост в диалогичните встъпления и пластичност на израза на музикалното повествование. Това произведение беше и кулминацията на вечерта. Забележителна музикална режисура, брилянтните пасажи на първия цигулар Иван Пенчев, балансираната емисия на тона при другата цигулка – Светлана Станчева, ярката чувствителност и екзактност на виолистката Татяна Тодорова и, разбира се, стабилността и силният дух на великолепния виолончелист Стоян Божков. По време на тяхното изпълнение всеки един слушател имаше чувството, че някъде в залата бе и самият Бетовен.
Има един немски термин, установил се вече трайно при Малер, но неговото присъствие на сцената тази вечер беше осезаемо – Ausdruckswoll – „изпълнени с чувство”. Това чувство в изпълнението на артистите от Quarto Quartet, заедно с харизмата и личният им чар, изправиха публиката на крака и изтръгнаха възторга на възхищението й.
8.12.2010 г.