Проекти

Нови колекции на JSTOR в Нов български университет

Потребителите на Библиотеката на НБУ имат лицензиран достъп до колекциите „Archive Collections“ и „Primary Sources Collections“

Нови колекции на JSTOR в Нов български университет

Нови колекции на JSTOR в Нов български университет

Почти 20 години академичната общност на Нов български университет чете от дигитална библиотека JSTOR, която в момента се радва на интерес от страна на повече от 13 000 училища, университети и институции по света. 

От 1 януари 2025 г. потребителите на Библиотеката на Нов български университет имат лицензиран достъп до колекциите „Archive Collections“ и „Primary Sources Collections“.  

„Archive Collections“ съдържа пълни текстове на статии от 2800 академични списания в областта на хуманитарните, социалните и природните науки. Заглавията се публикуват от 1200 издатели от 57 страни. Всички списания включват броеве от том 1, брой 1 и са представени с предишни и свързани заглавия. В резултат на това много списания в JSTOR имат по-голямо покритие от това, което е достъпно чрез базите данни на други доставчици.

Към „Primary Sources“ се отнасят „Global Plants“, „19th Century British Pamphlets“, „Struggles for Freedom: Southern Africa“, „World Heritage Sites: Africa“ и „Teaching with primary sources“.

„Global Plants“ представлява колекция от близо три милиона образци от растителен тип с висока разделителна способност и свързани материали. Състои се от 66 подколекции, показващи ръчно подбрани екземпляри, щателно дигитализирани от партньорски организации. 

„19th Century British Pamphlets“ съдържа британски памфлети от 19-ти век, съхранявани в университетски библиотеки в Обединеното кралство. През целия 19-ти век памфлетите са важно средство за публичен дебат, обхващащи ключови политически, социални, технологични и екологични проблеми. Дигитализирани са близо 26 000 памфлета от колекции в седем университета в Обединеното кралство.

„Struggles for Freedom: Southern Africa“ включва 190 000 страници от периодични издания, памфлети, местни вестници, документи на ООН, националистически издания, речи, интервюта и изображения. Тази колекция се фокусира върху сложните и разнообразни борби за освобождение в региона с акцент върху Ботсвана, Мозамбик, Намибия, Южна Африка и Зимбабве.

„World Heritage Sites: Africa“ помага в изследвания по антропология, археология, архитектура, история на изкуството, география, история и литература, както и тези, фокусирани върху геоматика, историческо опазване, градоустройство, визуални и пространствени технологии. Това е изчерпателен инструмент за музеи, библиотеки, неправителствени организации и държавни организации, ангажирани в опазването и управлението на обекти на културното наследство. Пространствените данни, получени чрез лазерно сканиране, сателитно дистанционно наблюдение, GPS проучване и конвенционално проучване включват: 3D модели и планове на терени, пейзажи, фасадни изгледи на конструкции, географски информационни системи, цифрови и панорамни изображения, видео. Контекстуалните данни включват планове, диаграми и карти, доклади за разкопки, снимки и слайдове, ръкописи и книги, непубликувани преди това частни и национални архиви, археологически и етнографски полеви бележки, и други.

„Teaching with primary sources“ разпалва любопитството на студентите чрез обучение с първоизточници, изображения и мултимедийно съдържание, които повишават ангажираността и изграждат визуална грамотност. 

 

Автор:
Център за книгата
Публикация:
08.01.2025 г. 15:02
Посетено:
130
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/6/news/40488-novi-kolektsii-na-jstor-v-nov-balgarski-universitet