Проекти
Сайт „Свидетелства за историята на България“ на Нов български университет
Идеята е на почетен проф. д-р Веселин Методиев, председател на Настоятелството на НБУ, който подбра участващите в проекта седем тома с извори за българската история на поредицата „Чужди пътеписи за Балканите“
„Свидетелства за историята на България“ - Сайт на Нов български университет
Сайтът „Свидетелства за историята на България“ е резултат от реализацията на образователен проект „Представяне на свидетелства за историята на България“ с дигитализирани изворови материали на принципа на „отворен достъп“.
Идеята е на почетен проф. д-р Веселин Методиев, председател на Настоятелството на Нов български университет, който подбра участващите в проекта седем тома с извори за българската история на поредицата „Чужди пътеписи за Балканите“, а именно:
Том 1. Френски пътеписи за Балканите XV-XVIII в. Състав., ред., [прев. от фр.] Бистра А. Цветкова. София: Наука и изкуство, 1975.
Том 2. Маджарски пътеписи за Балканите XVI-XIX в. Подб. прев. [от унг.] и комент. Петър Димитров Миятев. София: Наука и изкуство, 1976.
Том 3. Немски и австрийски пътеписи за Балканите XV-XVI в. Увод, подб. и комент. Михаил П. Йонов. София: Наука и изкуство, 1979.
Том 4. Френски пътеписи за Балканите XIX в. Състав., ред. [с предг.] Бистра А. Цветкова. София: Наука и изкуство, 1981.
Том 5. Арменски пътеписи за Балканите XVII-XIX в. Състав., прев. от древноарм., коментар Агоп Орманджиян. София: Наука и изкуство, 1984.
Том 6. Немски и австрийски пътеписи за Балканите XVII – средата на XVIII в. Увод, подб. и комент. Михаил П. Йонов. София: Наука и изкуство, 1986.
Том 7. Английски пътеписи за Балканите (края на ХVI – 30-те год. XIX в.) Увод, състав. и комент. Мария Н. Тодорова. София: Наука и изкуство, 1987.
Освен изворовите материали са предложени и академични резюмета на значимите издания, дело на екип от Института за балканистика с Център по тракология към БАН.
Сайтът е създаден за студенти, изследователи и любители, заинтригувани да научат повече за свидетелствата на различни исторически личности, преминали през нашите земи.
Нов български университет изказва своята благодарност на проф. Мария Николаева Тодорова и наследниците, носители на авторските права, затова че направиха възможно представянето на пътеписите с „отворен достъп“.
Проектът е с ръководител д-р Радостина Тодорова, директор Библиотека и участници Румяна Каменова, главен юрисконсулт, „Правен отдел“, Здравко Зарков, системен администратор, направление „Компютърни ресурси и комуникации“, отдел „Информационни технологии“, Гергана Мартинова, началник отдел „Библиотечни и информационни услуги“, Библиотека и Любомир Томов, уеб дизайнер. Финансиран е от Централен фонд за стратегическо развитие към Настоятелството на НБУ.