Проекти

Музейни разходки и философски закуски или различните срещи с децата

Музейни разходки и философски закуски или различните срещи с децата: 2
От книгата "Още един ден в музея"
Музейни разходки и философски закуски или различните срещи с децата: 3
От книгата "Още един ден в музея"

Музейни разходки и философски закуски или различните срещи с децата

През последните години писателката, преводачка и основен двигател на издателство „Точица“ Зорница Христова развива свои различни срещи с децата. Вдъхновена от поредицата „Философски закуски“ на професора от Сорбоната Мишел Пюеш и детската писателка Брижит Лабе, тя превръща поставените от книгите теми в повод за разговор. Кифличките са сервирани, а децата могат да опитат вкуса на истинска дискусия по големите човешки въпроси. Неслучайно „Философските закуски“ на живо стават все по-популярни. Вече трета философска закуска се организира в Стара Загора от „Книжарница в куфар“ и Фондация „Детски книги“. Предстоят философски закуски в Пловдив и дори в българското училище в Кьолн.

Преди това обаче най-близка възможност за философска детска среща ще бъде на 15 октомври от 11:00 ч. в ТАМ – Велико Търново. Неин водещ ще бъде Зорница Христова. На следващия ден – 16 октомври, отново от 11:00 ч. тя ще бъде и в Художествената галерия в Добрич. Темата ще бъде вдъхновена от последната книга от поредицата, „Смехът и сълзите“.

Точно както в книгите няма готови формули, така и философските закуски на живо със Зорница Христова са винаги различни – като всеки истински разговор. Основна формула на тази среща с вкусни кифлички е да опитаме да чуем какво имат да ни кажат децата по някои доста трудни теми. Така възможните разклонения на темата ще обхващат различните причини да плачем, ще помислим дали можем да се смеем на всичко, смелост ли е да показваме какво чувстваме и защо понякога плачем от радост. Покрай смеха и сълзите няма как да не стане дума и за щастието, радостта, тъгата, скръбта, присмеха или какво значи да избухнеш в смях.

Старозагорската философска закуска ще бъде на 21 октомври (събота) от 10:00 ч. в двора на Къщата на Архитекта. Темата ѝ е „Нормалното и ненормалното“.

Философските закуски са безплатни, заплаща се единствено билет за Художествената галерия в Добрич.

 

Музейна разходка в „Квадрат 500“ – колекция „Златю Бояджиев“

Музейните разходки за деца започват с първата музейна книга на издателство „Точица“ – „Един ден в музея“. Нейната втора част „Още един ден в музея“ излезе през 2023 г. и тя включва изцяло нови части от музейния пейзаж в София. Музейните разходки за децата и техните родители из някои от избраните експозиции, включени във втората книга, са още един интересен начин да срещнем децата с изкуство или науката. Затова на 21 октомври от 11:00 ч. в „Квадрат 500“ – Национална художествена галерия Зорница Христова ще продължи инициативата за жива среща с читателите. Този път поводът ще е изкуството. И по-специално – картините на Златю Бояджиев, а още по-специално: скритият език на картините. Ще потърсим къде са животните в тях и какво точно ни казват. Ще разберем кои персонажи се крият от една картина в друга и ще се опитаме да „преведем“ някои картини на езика на думите.

Историята в „Още един ден в музея“ разказва за това, че в много от картините на Златю Бояджиев има предчувствие, че ще се случи нещо лошо. И наистина - през 1951 г. художникът получава инсулт и дясната му ръка остава парализирана завинаги. Златю Бояджиев се науча да рисува с лявата ръка и създал още много картини. Но дали ръката прави художника? Като че ли много по-важно се оказва умението да виждаш. Точно това умение ще ни помогне и да изпитаме истинско удоволствие от неговото творчество и да се запитаме: Един и същ ли е старецът с рунтавите вежди в „Брезовски овчари“ и „Есен“? Кои персонажи гледат към нас – и защо? Може ли една картина да бъде едновременно смешна и тъжна?

Събитието е безплатно, заплаща се единствено билет за галерията.

„Философски закуски“ на Мишел Пюеш и Брижит Лабе. Илюстрациите на Жак Азам са адаптирани на български от Миглена Папазова, а преводът е на Валентина Бояджиева.

„Един ден в музея“ и „Още един ден в музея“ са написани от Зорница Христова и Тодор Петев, а илюстратор е Сияна Захариева.

................

Проектът на издателство „Точица“ се реализира с финансовата подкрепа Национален фонд „Култура“, „Програма за възстановяване и развитие на частни културни организации“.

Двете музейни книги са издадени с финансовата подкрепа на Столична община.

 

Автор:
Демна Димитрова
Публикация:
13.10.2023 г. 12:31
Посетено:
372
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/6/news/37826-muzeyni-razhodki-i-filosofski-zakuski-ili-razlichnite-sreshti-s-detsata