Проекти
Регионалната библиотека в Сливен – с нови 3500 издания по проект на Министерството на културата
Художествена и научна литература, справочници, албуми, нотни издания и др.
Екипът на най-голямото книжовно средище в Сливен – Регионалната библиотека „Сава Доброплодни” (директор д-р Р. Петрова-Василева) обогатява фондовете си чрез защитен в августовските дни на тази година проект, насочен към по-нататъшното й утвърждаване като „съвременен център за четене и информираност”, каквото е и логото на инициативата. Над 3500 нови издания и други носители ще съпричастят читателите с процесите на досега с книгата, стимулирайки порива им за знания чрез разширените библиотечни колекции. Реализирането на проекта бе осъществено за кратки срокове в променената среда и изисквания за предпазване от вирусната епидемия, в новите условия на професионална дейност на културния институт и променените работни графици в ситуацията на „извънредното положение”. Читателите вече очакват с интерес да разгърнат новите книжовни придобивки още в началото на месец септември, доста преди предвидените срокове.
Високо е удовлетворението на колектива от изпълнението на професионалните цели и одобрението на проекта, оценен като адекватен „на всички изисквания на програмата” и получил максималната финансова подкрепа (25 хиляди лева.). Следва да припомним, че осъществяването му се извършва и в условия на планирано ремонтиране зданието на библиотеката, когато книжовният център се подготвя – като организатор и инициатор на Националния фестивал на детската книга, за провеждането му през септември 2020 г.: с реализиране на редица интересни инициативи за малките читатели и гостите на Сливен. Стремежът за отклик на потребностите у духовните хора мотивира служителите на средището за кратковременна обработка на новопристигналите хиляди издания, въпреки наложеното от обстоятелствата на пандемията ограничаване на работата в някои сектори.
До читателите ще достигнат най-новите заглавия от публикуваните книги на 98 издателски къщи, сред които и търсени ценни справочници. Заявени са издания из сферата на религията, психологията, философия, социология, политология, право и педагогика. Не са пропуснати и новоизлезлите из областта на природнитe науки и математиката, физика, химия и медицина; по икономика, техника и компютърни науки; изследвания с географска и историческа тематика. Немалък е обсегът на изданията и из областта на архитектурата и изкуствата, езикознанието, литературознание и художествената литература за възрастни и деца (на роден и чужди езици). Търсенията на съвременните български автори са представени в над 20% от участващите в проекта книги. Той включва и някои „нетрадиционни носители”, както и нотни издания, картографски, албуми и др. Всички те ще обогатят духовния свят на сливенци и жаждата им за информираност и докосване до новостите на света...