Проекти
Първото издание на ученическия научен фестивал Sci-High ще се проведе на 26 юни в Националната природо-математическа гимназия
Четири отбора от ученици ще решават важни за обществото проблеми, прилагайки научен подход
◊ СЪБИТИЕТО
На 26 юни (сряда) в актовата зала на Националната природо-математическа гимназия "Акад. Л. Чакалов" ще се проведе първото издание на ученическия научен фестивал Sci-High. Четири ученически отбора ще решават важни за обществото проблеми, използвайки научен подход и със съдействието на ментори от научната сфера и бизнеса.
Учениците ще представят резултатите от работата си два пъти през деня - от 12:00 до 14:00 ч. и от 19:00 до 21:00 ч. Гостите ще могат да разберат повече за научния подход, който учениците са използвали, и да зададат своите въпроси към отборите.
За Sci-High
Мисията на научния фестивал е да вдъхнови учениците да се занимават с наука и да използват научен подход при работата върху важни за обществото въпроси. Идеята за инициативата идва от вярата, че българската икономика има нужда от по-добре подготвена работна сила, ресурс от млади хора с отговорност към обществото и природата, ориентирани към съвместно планиране и предлагане на решения, използвайки научни подходи. Организаторите подкрепят училища в провеждането на фестивали по модела High School Science Fair. Целта им е във всеки регион на страната да се провеждат ежегодни училищни научни фестивали, учениците в гимназиален етап да имат повишена научна грамотност, повишен интерес към изучаването на наука в училище, по-добри презентационни умения и умения за работа в екип.
Проблемът, по който Sci-High работи
Според резултатите на международното изследване PISA близо 40% от българските ученици са под ниво 2 по научна грамотност, като средно за страните, участващи в изследването, учениците покриват ниво 3. Само под 3% от българските ученици покриват най-високото ниво 6 от задачите на теста и този дял не се е променял в последните 12 години.
За организаторите:
Ели Стойкова е магистър по “Обществени политики и човешко развитие” от Университета в Маастрихт, Холандия, а бакалавърската и степен е по “Икономическа социология”. Ели има 5 години изследователски опит в Холандия като консултант към ООН относно политики за намаляване на бедността и неравенствата, социална защита, правата на детето, детско развитие, равенство между половете.
Ренета Богданова има бакалавърска степен „Учител по биология и химия“ от Софийски университет “Св. Климент Охридски” и магистратура “Управление на човешки ресурси“. В продължение на две години трупа опит като преподавател по химия в 15 СОУ „Адам Мицкевич“, в София. В последните две години е мениджър “Учителска подкрепа” във Фондация “Заедно в час”.