Проекти
Започва първата работилница от програмата за обучение на артисти „Пост-дигитална лаборатория“
28 април е първият ден на интензивната тридневна работилница за видеомонтаж с водещ дигиталната художничка Албена Баева
◊ СЪБИТИЕТО
Първата работилница от програмата за обучение на артисти и изпълнители в сферата на дигиталните технологии – „Видеомонтаж за артисти” – започва на 28 април от 18:00 в Центъра за култура и дебат „Червената къща „Андрей Николов”.
Работилницата включва интензивно тридневно обучение и практика. Водещ е дигиталната художничка Албена Баева, която работи в сферата на интерактивния дизайн, експериментално видео и пърформанс. Баева е съосновател на платформата за интердисциплинарни представления Runabout Project, както и на студиото за интерактивен дизайн „Реактив".
„Видеомонтаж за артисти” е за художници, артисти и изпълнители, които искат да използват видео в инсталации и пърформанси, както и за разпространение във Vimeo, YouTube и др. Участниците ще научат основите на дигиталното изображение и звук, дигиталните файлови формати, монтажа и основите на пост-продукцията. Работата ще се осъществява с помощта на безплатния софтуер Lightworks, който работи под Mac, Windows и Linux. В края на работилницата участниците ще могат да обработват всяко видео, което са заснели, да го редактират и подготвят за използване в инсталация или представление, или да го разпространяват във Vimeo, YouTube или на своята собствена интернет страница.
Работилницата е на български език, а входът е 50 лв. При записване за повече от един курс или работилница от програмата на „Пост-дигитална лаборатория” има отстъпка в цената.
• За всяка работилница и курс има по две свободни безплатни места, запазени за участници в неравностойно положение!
За повече информация и регистрация: http://postdigital.redhouse-sofia.org/video-montage-za-artisti
◊ ПОВЕЧЕ
За Албена Баева
Албена Баева работи в сферата на интерактивния дизайн, експериментално видо и пърформанс. Създава интерактивни инсталации за градски пространства и галерии като използва нови технологии, програмиране и „Направи си сам" практики. Тя има две магистърски степени: „Реставрация" (2008 г.) и „Дигитално изкуство" (2010 г.) от Националната художествена академия в София. През 2011 г. получава международната награда Essl Art Award за съвременно изкуство, както и Vienna Insurance Group Special Invitation.
Тя е съосновател на Runabout project, платформа за интердисциплинарни представления, както и на студиото за интерактивен дизайн „Реактив". В рамките на Runabout project тя работи с музиканти, танцьори, поети и инженери за създаването на нови интерактивни инструменти за изпълнение. Нейни творби са показвани в Австрия, България, Чехия, Кипър, Франция, Финландия, Германия, Унгария, Италия, Литва, Швейцария, Сърбия, Украйна и САЩ.
За програмата „Пост-дигитална лаборатория”
„Пост-дигитална лаборатория“ е нова програма на Центъра за култура и дебат „Червената къща“ и художника Рене Беекман, насочена към артистичната общност в България. Тя е дъгосрочен проект и предлага гъвкава форма на обучение за артисти и изпълнители, които искат да изследват употребата на дигиталните технологии в работата си.
Освен публични презентации, курсове и семинари, „Пост-дигитална лаборатория“ включва менторство и възможност за публично представяне на участниците в изложба.
Програмата е финансирана от Програма „Кулктура” на Столична община, Национален фонд „Култура“ и наградата „Гауденц Б.Руф”.
Първата фаза на проекта продължава през април, май и юни и включва 3 работилници: Видеомонтаж за артисти (28-30 април), Пространствено видео (12-14 май) и Кино и виртуална реалност (2-4 юни), както и 1 курс по Експериментални филми на художници (2 май – 6 юни) и 2 публични лекции на норвежкия художник ХС Гилйе и на българския режисьор и сценограф Момчил Алексиев .
През втората фаза участниците в работилниците и курсовете могат да предложат идеи за нови проекти. Ще бъдат реализирани до пет такива предложения под напътствието на ръководителите на работилницата. Тези проекти ще получат скромен бюджет за изпълнение и ще бъдат представени в Червената къща следващата есен.
Лабораторията ще има различна тема всяка година. За 2017 г. темата е използването на видео в различни артистични контексти.
За кого е предназначена лабораторията?
Лабораторията е предназначена на първо място за артисти в началото или средата на кариерата си, работещи в която и да е сфера на изкуството, които искат да разширят или доразвият уменията си в използването на дигитални технологии като средство за изразяване.
Освен това, лабораторията е отворена за всеки с интерес към създаването на произведения на съвременното изкуство, които са основани на или свързани с дигитални технологии в съвременната култура.
Условия за записване
Участието в една тридневна интензивна работилница е 50 лв. Курсът, който е 6 седмици, също е на цена 50 лв. Цената при записване за всички курсове и семинари е общо 160 лв. За всяка работилница и курс има по две свободни безплатни места, запазени за участници в неравностойно положение!
Има ограничение на бройката участници в трите работилници: до 15 човека, а за шестседмичния курс „Експериментални филми на художници“: до 50 човека.
Всички курсове, работилници и изложби в рамките на проекта се провеждат в Център за култура и дебат „Червената къща“.
За повече информация: http://postdigital.redhouse-sofia.org/
Ако имате въпроси, изпратете ни e-mail на postdigital@redhouse-sofia.org.
или се обадете на:
Рене Беекман: 0888 872 524
Кристина Христова: 0899 817 659