Проекти
Опознай традициите – на СТРОЙКО!
Един малък етнографски фестивал
◊ ПОКАНА
От 29 март до 2 април кампанията „Опознай традициите, за да обикнеш народа си!“ на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН ще бъде представена на пролетното изложение за архитектура, строителство и обзавеждане СТРОЙКО 2000 в НДК. Целта на кампанията е събиране на средства за създаване на постоянен модерен образователен център на Националния етнографски музей, където да се учат занаяти, традиционни практики и да се провеждат част от часовете от образователните програми за средните училища.
Широкото и светло Мраморно фоайе над централния вход на НДК ще се превърне в един малък етнографски фестивал за петте дни на изложението. Организаторите подготвят три изложби – фотоизложбата „Различната България“ на Асен Великов, част от престилките от личната колекция на Тома Белев, както и архитектурната изложба на традиционни майсторски умения „Срещи в Странджа“ на партньорите от Сдружение Мещра.
От 29 март до 2 април малки и големи посетители на СТРОЙКО ще могат да се включат в ателието за тъкане на стан с Лидия Раева от Националния етнографски музей, както и да облекат за снимка традиционна българска носия, благодарение на партньорите от магазини Балканско и Сдружение Професионален форум за образованието. На 1 и 2 април (събота и неделя) ще заработят още две ателиета за деца – за изписване на великденски яйца с доц. д-р Светла Ракшиева и архитектурно ателие на Сдружение Мещра. В събота 1 април от 12 ч. докторантът по етнохореология Стефан Витанов ще изнесе открит урок по народни танци. Гостите на СТРОЙКО ще се запознаят и с проекта за анимационен сериал „Златната ябълка" на партньорите от Студио Змей, както и с част от екипа. Те са приготвили специална изненада, която ще обявят в събота следобед на техния щанд.
Благодарение на сума от бюджета на БАН, даренията от ЗАЕД „Булстрад Живот Виена Иншурънс Груп“, магазини „Балканско“ и други дарители, кампанията на ИЕФЕМ – БАН вече събра достатъчно средства, за да започне ремонта на помещенията за образователен център. Екип от сдружение Мещра ще изготви архитектурния проект на центъра като лично дарение. Екипът на Националния етнографски музей разчита да успее да привлече дарители на материали за ремонта сред фирмите, участващи в СТРОЙКО, а на посетителите – да дарят сума според възможностите им, за да се купи нужното оборудване за образователния център.
Заповядайте на нашия малък етнографски фестивал, за да опознаете част от българските традиции и да помогнете за нашата кауза!
Събитието във Фейсбук: https://www.facebook.com/events/1378778298811277/