Проекти
Горан Стефановски разказва как се пише пиеса без думи
Лекцията е част от програмата на Международната академия по драматургично писане
◊ СЪБИТИЕТО
Горан Стефановски ще изнесе на 24 юли във Френския културен институт лекция, озаглавена "Малка книжка с капани". С нея прочутият македонски драматург и писател ще докаже, че човек може да направи въздействащ драматургичен текст без въобще да използва думи. Достатъчно е да се уповава на нещо, което той нарича „вещество в писането на пиеси“, което предхожда думата и е по-силно от нея.
„Точно както един "майстор на колела за каруца" (на английски „wheelwright”) изработва колела, така и един "драматург" (англ. „playwright”) изработва пиеси. Пиесите действително не се пишат, а се правят. Човек може да направи въздействащ драматургичен текст без въобще да използва думи. Първичните елементи в писането на текст са драматичните противоположности, контрастите, противоречията и несъответствията. Например: „за” срещу „против”; добро срещу зло; животът срещу смъртта; силен срещу слаб; думи срещу дела; лично срещу обществено; ред срещу хаос; сърце срещу разум; истина срещу лъжата и т.н., и т.н., и т.н. Тези опозиции са динамични единици, съдържащи номинална драматична енергия, напрежение и сцепление.
Всеки елемент, образ, текст, идея или концепция може да се превърне в активен драматичен „капан”, ако се съпостави и се изследва в контраст, противоположност и противоречия с всеки друг елемент от шестте неограничени бази от данни и неизчерпаеми парадигми от потенциална драматургична материя: Къде, Кога, Кой, Защо, Какво и Как. Тези комбинации могат да бъдат допълнително засилени, като се потърси най-силният противоположен елемент, най-острото противоречие или най-забавното несъответствие“ – казва Горан Стефановски.
Горан Стефановски е автор на десетки текстове за театър, най-известните сред които са „Диво месо“ , „Двойно дъно“, „Татуирани души“ и „Черна дупка“ , поставяни с успех и в България.
Гостуването му е част от програмата на първата Международна лятна академия по драматургично писане, която ще се проведе в България от 23 юли до 5 август. В нея са включени още 3 други лекции и 3 творчески ателиета.
Повече за Академията можете да научите на официалното ѝ откриване и представяне на 23 юли в Гьоте институт – България, а пълната програма можете да намерите тук: