Научни форуми
Настройки за четене
Стесни
|
Уголеми
Умали
Смени шрифта
|
Увеличи междуредовото разстояние
Намали междуредовото разстояние
|
Нощен режим
Потъмни фона
Изсветли текста
|
Стандартни
Втората световна война и България (1939–1947 г.)
Национална научна конференция в Сливен
Сливен бе домакин на националната научна конференция „Втората световна война и България (1939–1947 г.)”, с организатори Националният център за музеи, галерии и изобразителни изкуства, Институтът по история при БАН, община Сливен и Историческият музей в града.
Научният форум се проведе под патронажа на кмета Йордан Лечков, а на откриването присъстваха Н.В.Пр. сливенският митрополит Йоаникий, председателят на общинския съвет доц. Иван Андреев, зам. кметът по културата и вероизповеданията Офелия Кънева и др. В работата взеха участие научни работници от БАН, университетски преподаватели от СУ „Св. Климент Охридски”, ШУ „Еп. К. Преславски”, ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”, специалисти по музейно и архивно дело от страната и др.
Научният ръководител на конференцията - чл.-кор. дин Георги Марков, аргументира избора на домакинството с героичното историческо минало на града, с приноса му в историята на българското военно изкуство и неувяхващата слава на сливенските бойни полкове. Той ръководи пленарното заседание и предостави думата за научни доклади на участващите учени, сред които доц. д-р Николай Проданов (ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”), ст.н.с. Теодоричка Готовска–Хенце (БАН), ст.н.с. Господинка Никова (БАН), Капка Новакова (СУ „Св. Кл. Охридски”) и др.
Резултатите от дългогодишните проучвания и нови исторически факти бяха систематизирани и в докладите и научните съобщения, изнесени на заседанията в двете секции: „Ходът на Втората световна война – събития, бойни части, личности” и „Отражението на войната в политическия, стопанския и културния живот на България”, в дискусиите, обобщенията и заключителното заседание на форума.
Бе представена и книгата „Дневник от окопите” (ДВИ, 2005 г.) на ветерана от войните Ташо Ташев.
Участниците в конференцията положиха цветя пред паметника на Седми конен полк в Сливен и посетиха организираната от Историческия музей, Военното окръжие в Сливен, командване „Изток”, предметно-документална изложба „И славний гръм на битките победни”. Тя се посвещава на 120-та годишнина от Съединението на България и Сръбско-българската война от 1885 г., 90 г. от Първата световна война (1915-1918 г.) и 60 г. от края на Втората световна война (1939-1945 г.).
Автор:
Иванка Денева
Публикация:
25.11.2005 г. 11:35
Посетено:
1328
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/5/news/764-vtorata-svetovna-voyna-i-balgariya-1939-1947-g