Научни форуми

Международна научноприложна конференция „Регионално развитие, културни коридори и медии“ – Севлиево, 7-9 септември 2023 г.

Историческа програма на форума

Международна научноприложна конференция „Регионално развитие, културни коридори и медии“ – Севлиево, 7-9 септември 2023 г.
Снимка: Минчо Тодоров

В началото на м. септември т.г. в Севлиево ще се проведе Международна научноприложна конференция „Регионално развитие, културни коридори и медии“. Форумът се организира от регионален вестник „Росица“ в Севлиево, Технически университет – Габрово и Регионален исторически музей – Габрово.

Събитието се провежда под патронажа на г-н Кръстю Кръстев – министър на културата, г-жа Мария Башева – областен управител на Област Габрово и кметовете на Общините Габрово и Севлиево – г-жа Таня Христова и д-р Иван Иванов.               

В историческата програма са включени:

Посещение на средновековен град и крепост "Хоталич"

Археологическият обект „Хоталич“ се намира в най-западната част на Севлиевската планина – т.нар. Крушевски баир, и отстои на 4 км. северозападно от град Севлиево. Тук р. Росица напуска равното севлиевско поле и изтича в живописен пролом. След десетилетия системни проучвания, днес всеки посетител може да види един своеобразен музей на открито.

Късноантична и средновековна крепост Хоталич“ е един от най-добре експонираните археологически обекти в България. През 1994 г. е обявен за паметник на културата с национално значение.

До сега на Хоталич са открити четири християнски храма. Два от тях са вписани един в друг и са от различни периоди. С тяхното разкриване през 1979 г. започват археологическите проучвания на терена. Въз основа на откритите при разкопките материали, както и по особеностите на архитектурните планове, по-старата църква се датира в V – VІ в., а по-късната в ХІІ – ХІV в. И днес могат да се видят запазеният плочник във вътрешността и каменни скамейки около стените. Освен църквите, открити още през първия сезон, на археологическия обект са открити още два християнски храма – един в най-източната част на селището (т.нар. източна църква) и друг, намиращ се на крепостта.

Източната църква има опростен план с каменни скамейки, долепени до двете ѝ дълги страни. Тя е леко вкопана. Най-източната част към олтара е застлана с плочи. Интересното тук е, че е запазена олтарната маса – мраморен римски надгробен камък със заличен надпис, вторично употребен в християнския култ.

С християнски храм е разполагала и цитаделата на Хоталич – т.нар. болярска църква. Малките размери и опростената планова схема причисляват храма към групата на семейните църкви, известни ни от много средновековни крепости. Най-вероятно тя е служила на болярина на Хоталич и неговото семейство. В един по-късен етап притворът се превръща във щерна (водохранилище) за дъждовна вода.

Всеки, посетил крепостта, може да види едно от най-добре разкритите и експонирани селища от средновековието. Състои се от четири ясно обособени части отделени от зидове. Двата крайни „квартала“ са и най-гъсто населени. Сградите, жилищни и стопански, са близо деветдесет. Височината, на която са запазени градежите, е различна от 0.40 до 2.50 метра. Някои от сградите са били на два етажа, което личи от запазените стълбища. В близост до източната църква са открити и четири грънчарски пещи. Три от тях са намерени заредени със съдове, готови за изпичане. В момента те са част от постоянната експозиция в историческия музей. Според откритите в тях находки, както и по начина на градеж и архитектурното им оформление, помещенията от външния град се датират най-общо към Х – ХІV в., като са върху по-стар ранновизантийски пласт.

Посещение на Хаджи Стояново училище

Внушителната сграда в центъра на града и днес носи името на своя дарител. Тя е построена през 1844 година за училище, което да може да побере нарасналия брой желаещи да се учат севлиевски деца. Средствата за построяването ѝ осигурява изцяло Хаджи Стоян Николов, градски първенец и богат търговец, който през 1925 г. е дарил средства и за построяване на килийно училище. Достойният българин определя част от собственото си дворно място, отделя около 60 хиляди гроша от личните си средства и през 1842 година строежът започва. През 1844 година голямата и представителна сграда в общи линии е завършена.

Едно от първите български светски училища по българските земи, Хаджистояновото има и своя достоен пръв учител. За първата учебна година Хаджи Стоян поканил младият Петко Рачев Славейков. Обучението се провеждало по съвременната взаимоучителна метода, малките ученици изучавали българска и свещена история, аритметика, пеене, гимнастика и други предмети, полагали годишен публичен изпит. В продължение на десетилетия тук получили своето образование поколенията млади севлиевци, организирали и провели Априлското въстание в Севлиевския край, а след това изградили свободна България. След Освобождението в града започва изграждането на нови, по-съвременни училищни сгради, и Хаджистояновото училище получава ново предназначение. От средата на ХХ век то е основна сграда на Исторически музей Севлиево. Днес тук са разположени постоянните музейни експозиции „Археология“ и „Севлиевският край през Възраждането“. Сред експонатите в експозиция „Археология“ има ценни образци, някои от които често са включвани в национални изложби, представящи нашата история и култура извън пределите на България. В зала „Възраждане“ будят възхита отбрани експонати на възрожденското ни изкуство, както и свети реликви от времето на борбата за национално освобождение. В специална зала музейните уредници експонират временни изложби по различни поводи и теми, с които провокират интереса на своите посетители от близо и далеч.

* * *

Подробна информация за предстоящата научноприложна конференция може да се получи на интернет страниците на партниращите организации.

 

Автор:
проф. д.н. Венелин Терзиев
Публикация:
05.08.2023 г. 15:22
Посетено:
530
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/5/news/37438-mezhdunarodna-nauchnoprilozhna-konferentsiya-regionalno-razvitie-kulturni-koridori-i-medii-sevlievo-7-9-septemvri-2023-g