Научни форуми
Програма за развитие на дигитални компетенции на библиотечните специалисти
75 участника от 35 образователни и научни институции
На 22 юни 2021 г., Български информационен консорциум (БИК) организира семинар за развитие на дигиталната компетентност със 75 участника от 35 образователни и научни институции. Съорганизатор и домакин на събитието бе Централна библиотека на БАН.
Семинарът бе открит от Надя Терзиева, директор на Центъра за книгата на НБУ и председател на УС на БИК, която представи резултатите от изследване, проведено през 2020 г. за период от 7 месеца. Данните от анкетата показват, че между 65% и 82% от участниците, 90 библиотечни специалисти от 45 библиотеки, имат необходимост от допълнително обучение в тази област. Темата на семинара „Насърчаване на академичния състав за ефективно използване на дигитални технологии“ е първият модул от разработената обучителна програма.
В рамките на програмата доц. д-р Милена Добрева, Институт Gate – Големи данни за интелигентно общество и СУ „Св. Климент Охридски“ представи „Оценяване и подбор на дигитални ресурси“. Изпълнителният директор на НАЦИД, г-жа Ваня Грашкина, запозна участниците с регистъра на академичния състав и ролята на научните библиотеки при поддържането му. Интерес предизвикаха презентациите „Профил на автор в Google Scholar“ на д-р Радостина Тодорова, директор на Библиотеката на НБУ, „Популяризиране на автора и неговата научно-изследователска дейност в социалните медии“ на д-р Жюстин Томс, НБУ, „Профил на автор в международната база данни Scopus” на д-р Радостина Иванова, Elsevier B. V., „Профил на изследовател в LinlkedIn”, Александър Кръстев, НБУ и BooKMark, както и „Проучване на информационните потребности на изследователите и осигуряване на ефективна помощ при работа с електронни ресурси“ на доц. д-р Елица Лозанова-Белчева от СУ „Св. Климент Охридски“ и „Профил на автор в международната база данни WEB of Science” на Румяна Соколова-Димитрова, БИКАМ Плюс ООД.
Всички участници получиха сертификати от семинара. Български информационен консорциум, чийто създател е Нов български университет, предвижда вторият модул от програмата на тема „Дигитална информация и куриране на данни“ да се проведе в края на годината. Обучителната програма на най-голямото обединение на академични библиотеки в България е в съзвучие с мисията на сдружението и насърчава напредъка на информационното обслужване в дигитална среда, като налага високи професионални стандарти и създава конкурентни предимства за членовете на Български информационен консорциум.
*
Снимка: Участниците в обучителния семинар изпълняват упражнение в онлайн образователна платформа