Научни форуми
Трета международна конференция "Допълваща и алтернативна комуникация"
Нови технологии в помощ на децата със затруднения в комуникацията
◊ СЪБИТИЕТО
Между 20 и 22 ноември София ще бъде домакин на Третата международна конференция „Допълваща и алтернативна комуникация“. На нея учени от България и Европа ще представят световния опит и съвременните подходи в използването на помагащи технологии.
Над 100 хиляди деца и възрастни в България имат затруднения в комуникацията. Това се дължи на различни заболявания, като детска церебрална парализа, аутизъм, интелектуални затруднения, амиотрофична латерална склероза, множествена склероза, Алцхаймер, мозъчни увреди, синдром на Рет и други.
Допълващата и алтернативна комуникация (ДАК) са всички методи за комуникация, които допълват или заместват говора и писмената реч. С помощта на съвременните технологии, хората със затруднена комуникация могат да бъдат социализирани и да се превърнат в пълноправни членове на обществото.
В рамките на конференцията ще бъдат дискутирани съвременните подходи, методи и технологии за допълваща и алтернативна комуникация, представени от водещи световни експерти с фокус върху добрите практики. Опит в работата и обучение на деца с ДЦП, аутизъм, множество увреждания и други, опит на българските специалисти, работещи с допълваща и алтернативна комуникация. Ще бъдат представени политиките в България в областта на приобщаващото образование и ранната интервенция и мястото на допълващата и алтернативна комуникация в тях.
По време на конференцията деца и възрастни, които използват съвременните технологии за допълваща и алтернативна комуникация ще споделят своя опит.
Повече информация за лекторите и темите на конференцията, може да видите тук: https://aac2020.assistfoundation.eu
* * *
Събитието се организира от Фондация "АСИСТ - Помагащи технологии" с подкрепата на UNICEF – България и със съдействието на Министерство на образованието и науката и Нов български университет.