Издания / премиери
Настройки за четене
Стесни
|
Уголеми
Умали
Смени шрифта
|
Увеличи междуредовото разстояние
Намали междуредовото разстояние
|
Нощен режим
Потъмни фона
Изсветли текста
|
Стандартни
Нов брой на списание “Философски алтернативи”
Проявите на духа - във философски аспект
◊ СЪБИТИЕТО
Публикуван е нов брой на списание “Философски алтернативи” - кн. 4, 2008
Ето какво можем да прочетем в него:
Философия и религия (60 години от смъртта на Н. Бердяев)
. Николай Бердяев - Основи на религиозната философия
. Прот. Стефан Цанков - Н. Бердяев. Характеристика на личността и възгледите му главно по лични впечатления и спомени
. Любомир Христов – Моят Бердяев – езотеричният
Религия и национални ценности
. Емил Димитров – Националният проект, църквата и литературата
Философски идеи и традиции
. Вера Ганчева – Емануел Сведенборг – емпирик и мистик
. Татяна Батулева- Деконструкция и отговорност
. Камелия Асенова – Ницше. Геобиография на духа
. Кристиян Енчев – Херменевтично осмисляне на метафората в границите на предпредикатния опит
. Ивайло Димитров – Феноменологията на въобразяването и пътят на репродукцията
Логика и език
. Жана Янева – Противоречива ли е традиционната силогистика?
. Яна Паликарска – Разрушаване на значението: абсурдът
Наука и ценности
. Валентина Драмалиева – Бизнес-етика, морален риск и морален хазарт
. Николета Михалева – Относно идеята за ценностната неутралност на науката
История и общество
. Васил Пенчев - Към фундаментална история
. Анета Карагеоргиева, Димитър Иванов – Към философия на всекидневието
. Диян Димов – Социална роля и ефективност на институциите
. Мариана Тодорова – Развива ли се футурологията?
In Memoriam
. Юлия Васева-Дикова – Възпоменание за Атанас Данаилов
. Иван Пунчев – Няколко думи в памет на Атанас Данаилов
Философски форуми и книги
. Нина Атанасова, Юлия Васева–Дикова, Георги Николов – Национална научна конференция “Посоки на диференциация и интеграция на научното познание, шифри на научните специалности и дисциплинарна организация на изследванията в България”
. Петър Канев – Моралът в българските медии – парадокс или императив
. Нина Атанасова – Четиринадесети Попъров семинар на тема “Приложимост на знанието”
. Нина и Стефан Димитрови – “Свирепа философия” – Васил Пенчев
. Константин Янакиев – Въведение във философия на науката на български език
. Васил Пенчев – Какво по-хубаво: Идентичност и толерантност
. Балканско списание по философия
◊ ПОВЕЧЕ ЗА БРОЯ
В кн. 4, 2008 на списание “Философски алтернативи” обект на анализ и размишление са разнообразни прояви на човешкия дух: съзнанието, езикът, науката, религията. Вниманието на авторите в броя е фокусирано върху такива любопитни и вълнуващи човека на всяко време явления на духа като въображението, отговорността, логиката, абсурда, метафората, Бог. В осмислянето на тези въпроси “на помощ” са извикани немските философи Ф. Ницше и М. Хайдегер, френските П. Рикьор и Ж. Дерида, руският религиозен философ Н. Бердяев, шведският учен и теософ Е. Сведенборг, класикът И. Кант и много други. Мисълта и анализът на авторите, разискващи тези трудни въпроси, се движи в изключително широк диапазон - от метафизичните понятия и висини до проявите на всекидневието: масовите нагласи, институциите, моралният хазарт като една от важните причини за финансовите кризи; от миналото (историята) към бъдещето (футурологията). “Българският въпрос” също е намерил място тук, осмислен през призмата на взаимоотношението между националния проект, църквата и литературата. Тези разнообразни тематични акценти не внасят еклектичен дух в поредния брой на списанието: онова, което ги обединява в единно, хармонично цяло, е че са разгледани през “оптиката” и с методите на философията.
Авторите в броя са както известни в международен план имена във философията от миналото, така и добри съвременни български философи и хуманитаристи – както утвърдени, с впечатляваща продукция, така и оригинално мислещи млади творци. Впрочем всичко това не е набор от случайности, а концептуална политика на редколегията, практикувана във всеки брой на списанието.
Прочетете и ще видите!
◊ ПОВЕЧЕ ЗА СПИСАНИЕТО
На какво е алтернатива списание „Философски алтернативи”?
На идеологическото минало
. Макар списание "Философски алтернативи" обикновено да се представя като приемник на сп. "Философска мисъл", то е негова действителна алтернативна – отрицание и продължение едновременно. Първата книжка на „Философска мисъл” се появява през късната есен на 1945 г. Замислено е като орган на пролетарското тяло, заченато от безпрецедентното единение на философия и държава, на една мисъл и една власт. Главният редактор, акад. Тодор Павлов, съгласува редакционната политика директно с председателя на Министерски съвет. В продължение на 32 г. гарантира неотклонното й следване. Едно по-задълбочено проучване обаче скоро ще разкрие, че под идеологическия покров подмолно са действали разумните сили на автентичното философстване. С течение на времето органът закърнява. Различието и Другостта в мисленето все повече взимат връх над унифициращия властови интелект. По-благоприятният социален и интелектуален климат прави възможно през 1992 г. да се появи първата книжка на “Философски алтернативи”. Едва години по-късно излиза наяве и скритият образец за философска периодика, подхранвал силите на трансформацията – сп. “Философски преглед” на Димитър Михалчев.
На институционализираното ‘професионално’ философстване
. Макар от 1992 г. досега списанието да се издава от Института за философски изследвания при БАН, почти 50% от авторите не са научни сътрудници в института. Немалка част от тях са представители на други науки, които не са слепи за философските аспекти на своята проблематика. Почти 1/3 от публикациите са на млади философи – ученици, студенти, докторанти, млади изследователи и преподаватели.
На монологичното философстване
. Интересът на по-широката читателска аудитория лесно може да бъде провокиран от инициираните дискусии по възлови проблеми на съвременността, придобили неочаквани измерения във философски ракурс: глобализация, съвременни социални трансформации, българския преход и влиянието му върху духовността, образованието, политиката.
На домораслото философстване
. Почти 15% от публикациите са оригинални материали на световно признати философи като Никълъс Решър и Аксел Хонет, както и преводи на класици като Н. Хартман, Ф. Брентано, А. Майнонг, Г. Башлар и много други.
На твърдението ‘светът не се интересува от философия, още по-малко от българска’
. Пробивът на “Философски алтернативи” в Глобалната мрежа е вече факт. От 2005 г. е сред 18-те български списания в онлайн библиотеката за Централна и Източна Европа, за която са абонирани най-влиятелни световни институции – университети, библиотеки, изследователски центрове. Цифрите са красноречиви за интереса към родната философска продукция: поръчаните материали за 2007 г. са четирикратно повече от тези през 2006 г. Благодарение на онлайн библиотеката, сп. “Философски алтернативи” вече е представено на авторитетни международни книжни форуми (включително на Франкфуртския панаир на книгата), както и в повечето от най-авторитетните европейски и американски университети и изследователски центрове.
*
Списание “Философски алтернативи излиза в 6 книжки годишно. Абонаментът се извършва от “Български пощи”, “Артефакт”, “Близнаци” и “Доби-прес”. Каталожен номер 1817.
Списанието се продава в книжарницата на БАН, в книжарницата на СУ “Св. Кл. Охридски”, в книжарницата на 4-ти километър, в “Нисим” и “Български книжици”. Предстои разпространението му и от книжарницата на Пловдивския университет “Паисий Хилендарски”.
Членове на редколегията: Добрин Тодоров, Емилия Маринова, Ивайло Димитров, Ина Димитрова, Николай Обрешков, Нина Димитрова (зам.-главен редактор), Нонка Богомилова (главен редактор), Стефан Попски.
Членове на Международния редакционен съвет: Аксел Хонет (Германия), Александър Неклеса (Русия), Кристофър Хукуей (Великобритания), Нейтън Хаузър (Канада, САЩ), Никълъс Решър (САЩ), Рудолф Зиберт (САЩ).
За контакти: filosofski_alternativi@mail.bg
Автор:
Ивайло Димитров
Публикация:
11.11.2008 г. 21:53
Посетено:
1925
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/4/news/6812-nov-broy-na-spisanie-filosofski-alternativi