Издания / премиери
Представяне на книгата „Психотерапевтичен роман(с)” от Росица Чернокожева
По детски спонтанно и леко авторката отгръща пред нас дневниците на своя живот, кани ни да съпреживеем заедно с нея онези специални моменти от ежедневието, които дават плътност и смисъл на иначе ефимерното ни битие.
◊ ПОКАНА
Заповядайте на представянето на книгата „Психотерапевтичен роман(с)” от Росица Чернокожева. Събитието ще се състои на 13 декември (петък) от 18 часа, НДК, полуетаж Изток, щанд 11, издателство „Стилует”.
Повече за книгата"
"Топъл, слънчев ден. От ония дни, в които сетивата ти са изострени за мириса на кристалния въздух и многоцветието на слънчевия лъч през миглите ти."
Тази книга е покана за среща, отправена към себе си. Деликатна и в същото време болезнено откровена покана. Докосване до отминали, но все още напълно живи в душата - хора, чувства, места. Калейдоскоп от ярки мигове – всеки със свой цвят и аромат.
По детски спонтанно и леко авторката отгръща пред нас дневниците на своя живот, кани ни да съпреживеем заедно с нея онези специални моменти от ежедневието, които дават плътност и смисъл на иначе ефимерното ни битие. Редуват се истории на момичешка дързост, изпепеляващи любови, майчинска всеотдайност и мъдра вглъбеност. В тях можем да открием и себе си и свои спомени отпреди.
На фона на тази вихрушка от събития и чувства като два стожера се издигат литературата и психотерапията. Фрагменти от анализа и себеанализа, от литературни произведения и изказвания на именити автори съпътстват личните разкази. Като две ангелски крила литературата и психотерапията въздигат авторката и помагат на душата й да премине през всичките перипетии на битието.
"Отхвърлям огорчението и избирам чудесата."
д-р Антоанета Матеева, Нов български университет
Повече за автора:
Росица Чернокожева е завършила българска филология в СУ „Св. Климент Охридски“ с втора специалност философия. Защитила е докторска степен и е асистент в Института за литература на БАН. Заедно с това е магистър по „Артистични психосоциални практики и психодрама“ на Нов български университет. Сертифицирана е за психодрама-асистент към Фондация „Психотерапия 2000“, за групов психоаналитик към Института по психология на групите. Работи в интердисциплинарното поле литература, психоанализа и психодрама. Автор е на книгите „Павел не е сам на света“ (2002), „Драги ми, Смехурко: Антология на хумор за деца“ (2002, 2012), „Българската литература за деца – психоаналитични и психодраматични прочити“ (2019), "Енигмата на откривателството. Творчески портрет на Боян Биолчев" (1923). Заедно с Вихрен Чернокожев е съставител на „Антология на българския смях“ (1995) и „Българска литературна критика. Т. 1“ (2000).