Издания / премиери
Премиера на книгата „НаПРАВО в живота” на Румяна Минчева
Книгата ще представи проф. Теменуга Тенева, откъси от творбата ще прочете Ирина Николова.
◊ ПОКАНА
На 6 ноември (сряда) от 17.30 часа, в залата на Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров” – Шумен ще се състои премиера на книгата „НаПРАВО в живота” на Румяна Мичева. Книгата ще представи проф. Теменуга Тенева, откъси от творбата ще прочете Ирина Николова.
Повече за книгата:
Нека любознателният читател да не търси във „всезнайкото” Гугъл името на Румяна Минчева (родена на 25 януари 1947 г., водолей същински) – там няма да го намери. Това е, защото книгата, която държи, е нейното първо литературно чедо. Вместо да се терзае над „белия лист”, десетки години авторката се е въртяла като бурмичка, част от най-критикуваната обществена система. Да, правилно сте се досетили – иде реч за съдебната система. В началото на професионалния си път Румяна Минчева е съдия-изпълнител, по-късно юрисконсулт и адвокат, а най-продължително време – съдия в Окръжния съд Шумен.
„В безгрижните пенсионерски времена, след сладки приказки на чаша вино със свои приятели и музи, по стар навик тя сяда на компютъра, за да натрака някой фейлетон или разказ. Нерядко се стига и до гневни публицистични писания за вестниците „Стършел” и „Над 55”. Докато на една „по-прилична” възраст, вече минала 77 години, Румяна Минчева решава да събере спомени и мисли в тази книга за нейното втурване „НаПРАВО в живота”. А ти скъпи читателю, вече имаш щастието да я прелистваш и четеш. Със сигурност дори нейната авторка би ти завидяла!” Румяна Минчева
„Тази книга не е само събрание на лични истории от един близо 80-годишен живот, тя е преживяната с любов биография на един град с неговите видни и недовидени хора, събития и съ-бития̀ и което е най-ценното – в нея оживява противоречивостта на времето преди и след началото на „прехода” с вдъхновенията и ограниченията, очарованията и разочарованията му, разказани с усмивка и самоирония, увличащо, но и замислящо. Читателите от поколенията на историите ще си кажат „така беше”, а внуците им ще видят и лицето, и опакото на „онова време”, за което възрастните все спорят, и ще разберат по-добре своето.
Румяна Минчева прекрачва границите на автобиографизма с пластичния си шаржов език, създаващ само с няколко щриха пейзаж, характер, ситуация; подреждащ кинематографично кадрите на разказаното време, което те приканва да погледаш, за да видиш...”
Проф. Теменуга Тенева