Издания / премиери
Нов български университет на "Алея на книгата"
"Алея на книгата" София, 9 - 15 септември 2024 г., шатра №52
◊ ПОКАНА
Център за книгата отправя покана за среща с изданията на Нов български университет на "Алея на книгата" в столицата от 9 до 15 септември 2024 г. в парка на НДК и пешеходната зона на бул. „Витоша“. Академичните изданията са разположени в шатра №52 и част от тях могат да бъдат закупени с 20 % отстъпка.
Ако посетите шатра №52 ще откриете…
Първото комплексно изследване на здравното състояние на българското население се съдържа в книгата „Индекси на здравния статус на населението в България“ на Екатерина Цветанова-Георгиева, доктор по бизнес администрация и щатен преподавател към департамент „Администрация и управление“. Изследователската ѝ работа е посветена на приложението на количествените методи в управлението.
Интервюта със спомени на живи участници, действащи лица в конституционните процеси през 1990–1991 г., са част от книгата „Дебатите за съдебната власт при създаването на Конституцията от 1991 г.“ с автор и съставител доц. д-р Деяна Марчева, като водещ на интервютата е почетен проф. Екатерина Михайлова. Те са съпроводени с извадки от стенограми на пленарните заседания на Седмото Велико народно събрание, от протоколи от заседанията на Конституционната комисия и от други архивни документи, които допълват фактологията на конституционните процеси.
Най-важният компонент в анимационния разказ е анимационният типаж, главен герой на рисувания филм, плод на творческите търсения на неговите „родители“ – режисьора и художника. Изследването „Анимационният типаж: 1906 - 2012“ с автор д-р Пенчо Кунчев проследява появата и развитието му от зората на анимационното кино до наши дни. Пенчо Кунчев е автор на анимационни филми, отличени с национални и международни награди.
Каталогът „Ружа Маринска - живот сред изкуство“ включва графика, живопис, рисунки, керамика, пластики от различни материали, фотография. Произведенията на изкуството са събрани от изкуствоведа и преподавател в НБУ доц. д-р Ружа Маринска (1944-2022). Съставител е д-р Владимир Димитров, преподавател по История на изобразителното изкуство; Изкуство на Италианския ренесанс; Българско възрожденско изкуство; Българска възрожденска култура; Иконография и опазване на културното наследство.
Сравнително ново понятие в психологията, което привлича вниманието не само на изследователите в тази област, но и на специалисти в различните ѝ приложни полета, е емоционалната интелигентност. В книгата „Емоционалната интелигентност“ с автор д-р Любомир Джалев е проследено възникването и развитието на идеите за емоционална интелигентност, и основните ѝ концептуални модели. Представена е адаптацията на психологически инструмент за нейното оценяване и са изведени норми за българската популация. Авторът е дългогодишен директор на Центъра за оценяване и преподавател в департамент „Когнитивна наука и психология“ в Нов български университет.
Сред най-новите университетски заглавия са още „Статистически основи на анализа на данни“ от Димитър Атанасов, „Еволюция на университетското образование“ от Христо Чукурлиев, „Херменевтика на Стария Завет“ от Николай Шиваров, „По границите на социологията“ от Мартин Канушев, „Мемоари“ от Стефан Киров, „Нови 5G мобилни клетъчни системи“ от Росен Пасарелски, „Студии и есета върху философията на Карл Попър“ от Венцеслав Кулов.
Кратка анотация за книгите е публикувана в Електронен каталог на изданията на НБУ. Видеа от представянията на изданията, организирани от Център за книгата, могат да се гледат в едноименната фейсбук страница и в ютюб канала New Bulgarian University.
Заповядайте в шатра №52!