Издания / премиери
Представяне на книгата „Васил Левски. Драмата на избора" от проф. Ивайло Христов в Бургас и София
Разговор за личността и делата на Васил Левски
◊ ПОКАНА
Заповядайте на среща с проф. Ивайло Христов, автор на книгата „Васил Левски. Драмата на избора“. Той ще ни разкаже интересни факти не само за дейността на Апостола, но и за загадъчната му личност. Ще научим повече за неговия характер и душевност и ще се убедим, че освен с историята, която създава, Левски е интересен и с вътрешната си драма. Драмата на човека, надраснал своите съвременници.
Присъединете се към нас на: Разговор за личността и делата на Васил Левски
• 19 февруари (понеделник) от 18 ч. в Дом на писателя (ул. „Вола“ 1), Бургас
• 20 февруари (сряда) от 18 ч. в книжарница „София Прес“ (ул. „Славянска“ 29), София
За „Васил Левски. Драмата на избора“, Ивайло Христов
Едва ли има по-известна и същевременно по-непозната фигура в нашата история от Васил Левски. В българското национално съзнание той е светецът на България, оплодяващо начало и причастие за всеки българин. Народният поет Иван Вазов го поставя редом до Спасителя, а един негов сподвижник, неизвестен по име, след залавянето му възкликва: „Нямаме втори Левски на света!“
В него се събират най-привлекателните черти на възрожденския деец: революционна твърдост и душевна мекота; храброст и благородство; демократизъм и взискателност; нравствена сила и отдаденост на делото. Апостола е българското чудо, но кой е бил той всъщност, що за характер е носил този, когото „селяните прости светец го зовяха“ – никой не знае. Без съмнение най-загадъчна е самата личност – човекът Васил Левски. Апостола е интересен и с историята, която създава, но и с изборите, пред които е изправен. На тях е посветена тази книга!
За автора
Ивайло Христов е роден през 1970 г. в гр. Горна Оряховица. Завършва българска филология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (1995). Започва научната си дейност като докторант в Института по литература към БАН. През 2001 г. е „доктор по филология“ и става научен сътрудник I степен, а през 2009 г. - старши научен сътрудник II степен. През 2011 г. е избран от ВАК за доцент по „История на журналистиката“ и „Народопсихология“ в УНСС, а през 2014 г. му е присъдена научната степен „доктор на науките“. От 2018 г. е професор в УНСС. Член на „Съюза на българските писатели“, „Съюза на българските журналисти“ и на „Съюза на учените в България.“
Основни научни трудове: „Йордан Стубел. Монографичен очерк“ (2001); „Леда Милева. Литературна анкета“ (2001, 2007); „Николай Хайтов. Духовна биография“ (2009); „Гласове за Николай Хайтов“ (2008, 2009); „Марко Семов в паметта на съвременниците“ (2009); „Тревожната съвест на Марко Семов“; (2010); „Николай Хайтов и спорът за гроба на Васил Левски“ (2010, 2012); „Българинът в глобалния свят“ (2011); „Душевност и национална съдба“ (2014); „Българският национален характер (19-20 век). Еволюция и трансформации“ (2014); „Божана Димитрова. Кауза радиожурналист“ (2015), „Основи на българската народопсихология“(2016). “Публичният образ на Васил Левски.“ (2017), „Залезът на свободния политически печат в България“ (2019); „Неоосманизмът и междуетническите отношения в България“ (в колектив с проф. Георги Найденов, доц. Пламен Ралчев и доц. Константин Пудин) – 2020; „Човекът, който доведе Господ на земята“. Литературна анкета с Никола Радев (2021).