Издания / премиери
Представяне на книгите „Кратка история на равенството" на Тома Пикети и „Държавата търговец" на Кирил Фурсов
28 септември, 18.00 часа, Културен салон АБВ - София
◊ ПОКАНА
Доц. Григор Сарийски представя книгите „Кратка история на равенството" на Тома Пикети и „Държавата търговец" на Кирил Фурсов.
Заповядайте на 28 септември (четвъртък) от 18.00 часа в Културен салон АБВ (ул. „Врабча" 23), гр. София, където ще поговорим за различните гледни точки към понятието капитализъм. За неговата история като резултат от вечния конфликт между обикновения човек и властващата върхушка, но също и като продукт на борбата за надмощие между държавата и корпорациите. Разбирането на тези конфликти е своеобразен ключ, без който не може да се разбере както генезисът на капитализма, така и посоката на неговото развитие. Това разбиране има особена важност във времето, в което живеем, тъй като в наши дни корпорациите отново се стремят да изместят държавата и не само да поемат контрола над икономическия и политическия живот на модерното общество, но и да получат контрол над всеки от нас. Разбирането на скритата логика и механизмите на този процес е единственият начин да се предотврати постигането на неговата крайна цел.
За „Кратка история на равенството“, Тома Пикети
Икономическите въпроси са твърде важни, за да бъдат оставени само на ограничена група специалисти и управленци. Общественото усвояване на това познание е съществено условие за промяна на властовите отношения. ~~ Тома Пикети
Тома Пикети предлага нов поглед над историята на равенството, като проследява дългогодишното развитие на обществените различия между социалните класи. В изследванията си се опира на силното убеждение: пътят към равенството е битка, започнала отдавна, и трябва да продължи през ХХІ в., при условие че се включат всички.
За „Държавата търговец“, Кирил Фурсов
Тази книга описва зората на капитализма и появата на една от първите транснационални корпорации в света: английската Източноиндийска компания. Основана през 1600 г., тя получава множество привилегии и с времето еволюира до мощен конгломерат, който е нещо повече от източник на нескончаеми печалби. За разлика от повечето търговци, тази компания инвестира предимно в политическо влияние, което за по-малко от век я превръща в незаобиколим фактор в политическия живот и могъщ съперник на короната и парламента при разпределението на властта. Така още в края на XVII в. конгломератът започва да добива характера на самостоятелна държава, тъй като по силата на получените привилегии той притежава законодателната, изпълнителната и съдебната власт над своите служители, както и правото на независима външна политика. В средата на XVIII в. британският парламент е принуден да предостави на Компанията дори правото да притежава голяма собствена армия, което е един от най-важните признаци на суверенната държава.
Няма да е пресилено да се каже, че историята на английската Източноиндийска компания е своеобразен ключ, без който не може да се проумее както генезисът на капитализма, така и посоката на неговото развитие. Това разбиране има особена важност във времето, в което живеем, тъй като в наши дни корпорациите отново се стремят да изместят държавата и не само да поемат контрола над икономическия и политическия живот на модерното общество, но и да получат контрол над всеки в него. Разбирането на скритата логика и механизмите на този процес е единственият начин да се предотврати постигането на неговата крайна цел.
За Тома Пикети
Тома Пикети е икономист, спечелил си известност с изследванията върху икономическото неравенство. Един от учредителите и първи директор на Парижката школа по икономика.
Роден е през 1971 г. в Клиши, Франция. Следва икономика и математика в École Normale Supérieure (ENS) и завършва през 1989 г. През 1993 г. защитава докторат, върху който е работил в Лондонската школа по икономика и EHESS. През следващите две години преподава в Масачусетския технологичен институт, след което се завръща и работи основно във Франция, в CNRS и EHESS.
Към момента е професор е в Парижкото училище по икономика и във Висшето училище за изследвания в областта на социалните науки. Автор е на фундаментални изследвания върху взаимната зависимост между икономическото развитие и разпределението на доходите и богатствата. Той е главен инициатор и двигател на проекта за изследване на дългосрочното изменение на дела на най-едрата собственост и високите доходи в националните икономики. Получените досега резултати са систематизирани в Световна банка за собствеността и доходите (World Wealth and Income Database).
За Кирил Фурсов
Кирил Андреевич Фурсов (1979) е кандидат на историческите науки, старши научен сътрудник в Центъра за методологически и историко-икономически изследвания към Икономическия институт на Руската академия на науките.
През 2002 г. завършва Института по азиатски и африкански страни на Московския държавен университет „М. В. Ломоносов“.
Научните му интереси са в областта на икономическата история и сравнителния анализ на Британската и други колониални империи, източноиндийските компании от XVII–XIX век като политически и икономически феномен, историята на Южна и Централна Азия.
Основни публикации: „Държавата търговец. Отношенията на английската Източноиндийска компания с английската държава и индийските патримонии“, „Петоречието: сикхите – великите воини на Азия“.