Издания / премиери

Представяне на "Преподреждането на обществото. Страници от социалната история на комунизма в България" – сборник в чест на проф. Ивайло Знеполски

6 юни 2022, 18:30 часа, СУ „Св. Климент Охридски“, Ректорат – Огледална зала

Представяне на "Преподреждането на обществото. Страници от социалната история на комунизма в България" – сборник в чест на проф. Ивайло Знеполски

 

◊ ПОКАНА

Институт за изследване на близкото минало, към департамент „История“ на Нов Български Университет и Софийски университет „Св. Климент Охридски“ имат удоволствието да ви поканят на публичното представяне на научния сборник в чест на уважаваният български учен, културолог, семиотик и изследовател проф. Ивайло Знеполски - "Преподреждането на обществото. Страници от социалната история на комунизма в България".

„Преподреждането на обществото“ е книга, която се обляга върху богати документални и архивни свидетелства, за да очертае важни и неразработени посоки в знанието за комунистическото минало на България. През 1944 г. „новата“ власт идва с амбицията за революционно преобръщане на обществената подредба в името на социалната справедливост и всеобщото благоденствие. Този утопичен идеал е здраво стегнат в идеологическия модел и властовите практики на „най-правилния“ съветски пример, а българското общество и различните негови групи преминават през разнообразни фази на принудена и направлявана промяна. Какво се случва със селянина и неговия жизнен свят след колективизацията, се пита Райна Гаврилова? Даниел Вачков разглежда работното място като лост за концентриран натиск в изграждането на „социалистическия труженик“, а Даниела Колева проследява „остаряването“ на революционния комунистически плам и превръщането му в оправдание за нови социални неравенства и привилегии през статуса на „активния борец“. В крайната периферия на „най-справедливия строй“ остават „бившите хора“ на Мартин Иванов и  „изменниците“ на Момчил Методиев, както и „проститутките и хомосексуалните“, изследвани от Михаил Груев. Петя Славова и Пламен Дойнов разглеждат статута на т.нар. „свободни професии“ – адвокати, архитекти и писатели в несвободната социална реалност на НРБ. В последната част от сборника са студиите на Иван Еленков и Петя Кабакчиева, които се усъмняват в способността на подривния и постоянно нагаждащия се „соц-човек“ да изгражда устойчиви социални идентичности и обществена кохезия.

Цялото това интелектуално усилие и заряд се посвещава на 80-годишния юбилей на проф. Ивайло Знеполски. Томът съвпада и с петнадесетата годишнина на основания от него Институт за изследване на близкото минало, който през тези години стана пълнокръвна среда за диалог, спорове, открития и нови идеи.

Заповядайте на представянето, за да се включите във важния разговор за недалечното минало и бурното настояще на нашето общество!

Сборникът ще бъде представен от: проф. Веселин Методиев, проф. Христо Тодоров, Георги Господинов и Ленко Ленков.

Водещ: Захари Карабашлиев

Кога и къде: 06 юни (понеделник) от 18:30 ч. в Огледалната зала на Ректората, Софийски университет.

Редактори и автори на изданието са Райна Гаврилова, Михаил Груев, Даниел Вачков, Даниела Колева, Мартин Иванов, Момчил Методиев, Петя Славова, Пламен Дойнов, Иван Еленков и Петя Кабакчиева.

Очакваме Ви!

 

Автор:
НБУ
Публикация:
06.06.2022 г. 11:07
Посетено:
1383
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/4/news/34844-predstavyane-na-prepodrezhdaneto-na-obshtestvoto-stranitsi-ot-sotsialnata-istoriya-na-komunizma-v-balgariya-sbornik-v-chest-na-prof-ivaylo-znepolski