Издания / премиери
Представяне на общоуниверситетско издание „До Света гора и назад“ с автор Стефан Шиваров
2 март 2022 г., 16.30 ч., Нов български университет
◊ ПОКАНА
Център за книгата представя общоуниверситетско издание „До Света гора и назад“ с автор Стефан Шиваров на 2 март 2022 г. от 16.30 ч. в книжарницата на корпус I в Нов български университет.
Водещ на събитието е гл. ас. д-р Владимир Димитров с дискутант доц. д-р Мария Огойска.
Д-р Владимир Димитров: През 1934 г. счетоводителят в Българските държавни железници Стефан Шиваров предприема поклонническо пътуване до светогорските манастири, разположени на Атонския полуостров. Както отбелязва в увода към своя пътепис, написан през същата година, желанието му да посети Света гора се породило още през 1908 г., но чак през 1933 г. той решава да се отправи на така желаното пътуване, най-вече за да благодари на Божията майка, че чрез нейните молитви пред Спасителя го е дарила със син, след осем години бездетие, и да обещае пред чудотворните икони, съхранявани там, че ще възпита сина си в православната вяра и ще го дари на Църквата, за да служи като истински достоен служител и бранител на Православието. Негов спътник в поклонническото пътуване на следващата година е тъкмо малкият Николайчо - бъдещият богослов, професор и протопрезвитер Николай Шиваров (р. 1930).
Д-р Александра Трифонова: Представеният тук пътепис на Стефан Шиваров се публикува за първи път. Той е част от семейния архив на Шиварови. Подготовката за отпечатването му се опира върху изискванията, заложени в Методическия кодекс на Държавна агенция „Архиви“ за такъв вид дейност - публикуването на архивни документи. Осъществено е осъвременяване на правописа и пунктуацията, също и на някои собствени имена; без да е изрично уговорено, поправени са неволно допуснати от автора грешки. С цел по-доброто възприемане на предлаганото четиво са разкрити някои съкращения (сред тях „веч.“ - „вечерта“, „сутр.“ - „сутринта“, „Св. гора“ - „Света гора“ и др.). В бележки под линия се разясняват особености на текста, дава се тълкуване на срещащи се остарели и специфични думи и понятия и се уточняват названията на някои географски обекти, споменати в ръкописа, а също така се предоставя кратка информация за личности, явления и книжовни произведения, за които е станало дума в пътеписа. Промени в авторовия стил не са извършвани.
*
Видео на живо във фейсбук страница Център за книгата.