Издания / премиери
Представяне нa две книги на Хачик Лебикян в Русе
25 май 2021 г., 18:00 часа, Зала "Батенберг" на Историческия музей
◊ СЪБИТИЕТО
Представянето на книгите "Импресии на паметта" и "Градските бани в Русе" на Хачик Лебикян ще се състои на 25.05.2021 г. (вторник) от 18:00 часа в Зала "Батенберг" на Историческия музей – Русе.
Книгата „Импресии на паметта“ съдържа спомени на Хачик Лебикян за важни събития и места в историята на град Русе. Интересът му към фотографията го подтиква да заснеме исторически моменти в крайдунавския град. Така уникалните снимки до голяма степен стават повод да разкаже години по-късно за наблюдаваните от него строежи на Телевизионна кула и на подлеза пред Централната ж.п. гара, за монтажа на паметника на Ангел Кънчев и трите „първи копки“ на възстановената църква „Всех Святих“. Хачик Лебикян се връща в своите спомени и във времето на премахването от центъра на града на известната Стъклена будка и Естрадата. Интересни са и описаните спомени за срещите си със скулптора Кольо Желязото, за историческата победа на „Дунав“ над „Рома“ за Купата на УЕФА през 1975 година, за преминаването на съветската „Катюша“ през централния площад на Русе през същата година. Редактор на книгата „Импресии на паметта“ е Никола Бенин.
В книгата „Градските бани в Русе“ авторът, след внимателно проучване на съществуващите архиви твърди, че в града са съществували 10 бани, а в Русенския санджак са съществували 15 бани. От изследването научаваме, че през XVIII век в Русе е имало 2 големи хамама и многобройни малки. Хачик Лебикян пояснява: „В големите хамами съществуват отделения за мъже и отделения за жени, а в малките – мъжки и женски дни… За турските жени банята е и козметичен салон, боядисват косите си, епилират тялото си, а в женското кафене се разказват градските новини“. Най-известна е така наречената „Модерна баня“ на ул. „Флотска“ (днес „Цар Калоян“), която преди 1944 г. е била общинска, а останалите – частни. В книгата, освен проект за парно отопление от края на ХІХ в. и проект на Градска баня от 1905 г., са приложени снимки с историческа стойност.
◊ АВТОРЪТ
Хачик Лебикян е роден на 14 септември 1945 година в Русе. Издал е книгите: „Мисли от вековете (афоризми)“ (2001), „Опълченския паметник в Русе“ (2002), „Колоните на султан Махмуд II. Хроника на едно пътешествие“ (2003), „Поздрав сърдечен, макар и далечен“ (2005), „Иван Хаджииванов – родови корени, общественик и деен ръководител на борбата за освобождение на Добруджа“, в съавторство с Любомир Златев (2005), „Паметникът на 5-ти пеши Дунавски полк“ (2010), „Последните дни на Ангел Кънчев“ (2011), „VOILA UNE IDEE. 110 г. Доходно здание“ (2012), „Русенските улици. Маршрути на спомени“ (2013), „Календарната реформа в България“ (2014), „Неоседлани мисли“ (2015), „Русенските хали“ (2016), „Кината на Русе“ (2017), „Русе – маршрути на спомени“ (2019), „Аферата с кораба „Германия“ (2020), „Импресии на паметта“ (2020), „Градските бани в Русе“ (2021).