Издания / премиери

Носителят на Европейската награда за литература Уалид Набхан пристига в София за премиерата на първата си книга на български и среща с читателите

Премиера на "Изселване на щъркели" и разговор за идентичността: 19 февруари, 18:30 ч., Литературен клуб "Перото" - НДК

Носителят на Европейската награда за литература Уалид Набхан пристига в София за премиерата на първата си книга на български и среща с читателите

 

◊ СЪБИТИЕТО

Провокативният малтийски писател от палестински произход Уалид Набхан пристига в София за премиерата на първата си книга на български и среща с читателите.

„Изселване на щъркели" (изд. "Парадокс"), удостоен с Малтийската награда за литература (2014 г.) и Наградата за литература на Европейския съюз (2017 г.), излиза на български език в превод на Михаил Вапирев, консултант Азиз Шакир-Таш, и ще бъде представен на 19 февруари от 18:30 ч. в Литературен клуб "Перото".

Голяма част от сюжета на „Изселване на щъркели" е автобиографична. Романът разказва от първо лице историята за палестинец на име Набил, прекарал целия си живот извън родната си страна. Израстването му, неразривно свързано със съдбата на Палестина и целия арабски свят, преминава в опити да намери обяснение за развоя на събитията в Близкия изток, особено след Шестдневната война, която съвпада с рождението му. Идентичността и изгнанието, както и любовта и съхраняването на семейството, във времена, в които личният дълг и достойнство по-скоро предизвикват неговото унищожение, са сред основните теми в романа. 

"Това е история за герой, чието минало е пълно с призраци, а в бъдещето му също няма много надежда. Има история за изгубена любов, много малки истории се преплитата  книгата, но всъщност голямата история е за Палестина и Малта. Защото героят не може нито да се отърве от миналото, нито да изгради бъдещето си тук", разказва Набхан.

Запитан за собствената му идентичност, Набхан не може да даде категоричен отговор. "След 25 години в Малта се чувствам християнин, въпреки че съм отгледан като мюсюлманин", казва писателят, който твърди, че не е религиозен. През 2017 г. застава публично срещу лидера на Малтийския мюсюлмански съвет Бадер Зайна, когото обвинява в прикрит ислямски радикализъм. Според Уалид Набхан мюсюлманите в страната (0,3% от общото население или около 1500 души) не се нуждаят от втора джамия. Дори, твърди той, построяването й би довело до разединение на общността. След планиран телевизионен дебат със Зайна, на който опонентът му не се появява, на излизане от сградата на телевизията Набхан открива колата си потрошена. 

Уалид Набхан е роден в Аман, Йордания, през 1966 г. и посещава училищата на Обединените нации в Аман. Израства в семейство, което напуска Палестина по време на Накба - катастрофата - както арабите наричат Арабско-израелската война от 1948 г. Продължава обучението си в Малта, където пристига през 1990 г. като студент. 

"Хората, които пътуват, често попадат в капана да мислят, че са просто на гости и се самоубеждават, че не са част от тази страна. В крайна сметка се маргинализират сами, а след това обвиняват държавата-домакин, че не ги интегрира", казва Набхан пред Times Malta и допълва: "Не можеш да живееш на границата, трябва да се потопиш. Винаги съм се чувствал част от тази нация."

Днес вече малтийски гражданин, Уалид Набхан започва да пише на малтийски, още докато изучава езика. Следват два сборника с кратки разкази и книга с поезия и роденият в Йордания палестинец се превръща в малтийски писател. Големият му пробив идва с автобиографичния роман "Изселване на щъркели", с който печели първо Малтийската награда за литература (2014 г.), а след това и Наградата за литература на Европейския съюз (2017 г.)

 

 

Автор:
Издателство "Парадокс"
Публикация:
18.02.2020 г. 17:05
Етикети:
романсрещапремиера на книгаИздателство "Парадокс"
Награда за литература на Европейския съюз
Изселване на щъркели"
Уалид Набхан
Посетено:
2477
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/4/news/30934-nositelyat-na-evropeyskata-nagrada-za-literatura-ualid-nabhan-pristiga-v-sofiya-za-premierata-na-parvata-si-kniga-na-balgarski-i-sreshta-s-chitatelite