Издания / премиери
Представяне на „Къщите още говорят“ с автори Мариана Екимова-Мелнишка и Александър Геров
10 януари 2019 г., 17.30 ч., Нов български университет
◊ ПОКАНА
Център за книгата представя „Къщите още говорят“ с автори Мариана Екимова-Мелнишка и Александър Геров на 10 януари 2019 г. от 17.30 ч. в книжарницата на корпус I в Нов български университет.
Водещ на събитието е проф. д-р Христо Тодоров, а дискутанти са авторите.
Още 360 забележителни къщи в 18 града на България разказват историите на своите създатели и обитатели във втория том на успешния проект на Нов български университет, започнал с книгата „Къщите говорят“ и продължаващ сега с „Къщите още говорят“.
С 360 автентични цветни снимки и документално подкрепена фактология авторите отново създават многоцветна панорама на облика и живота в още големи и малки градове за краткия период от Освобождението до Втората световна война - чрез европейската им архитектура и идеалистичния патриотизъм на родените и работили в тях известни и неизвестни строители на съвременна България, както ги нарича историографът Симеон Радев.
От Видин и Лом край Дунав, после до Плевен и Ловеч, покрай Дряново и Троян се стига отново до Русе, присъстващ пространно и в първия том, а оттам в Шумен и, естествено, във Варна, защото и тя има какво повече да разкаже. А на юг по Черноморското крайбрежие се спира в Несебър и Созопол, между които пак се обикалят улиците на Бургас, променил се за две години. И на път за Пловдив - с уважение към Стара Загора, но и с отбивки до Чепеларе и Хисаря, защото имат какво да разкажат преди „Филибето“ да покаже, как се готви за столица на културата. Пътят обратно към София по този маршрут минава през Самоков, пълен с изненади. Столичният град си остава неизчерпаем и му е отреден отново „лъвския пай" и в този том - с нови находки на обгрижени и зарязани къщи, които искат да бъдат чути, преди гласовете на някои от тях да заглъхнат в грохота на багерите.
За авторите:
Мариана Екимова-Мелнишка е преводач, журналист и преподавател в НБУ по специализиран английски. Автор на поредица пътеписи, М. Мелнишка се е насочила от няколко години към местата на памет за създателите на следосвобожденска България.
Доц. д-р Александър Н. Геров е математик-информатик, но с фотография се занимава още от ученик. Природата му е любима тема за снимки, а в сградите открива пейзажа на града.
* * *
По време на събитието изданието се продава с 10 % отстъпка.
Очаквайте видео на живо във фейсбук страница Център за книгата.
С медийната подкрепа на Аз чета