Издания / премиери
Представяне на книгите „Религията днес: между Theos и Anthropos” и „(Не)Човешкото: литературно-философски ракурси” от Нонка Богомилова
20 ноември 2018 г., 18.30 ч., Литературен клуб „Перото”, НДК
◊ ПОКАНА
Издателство „Парадигма” Ви кани на представяне на книгите „Религията днес: между Theos и Anthropos” и „(Не)Човешкото: литературно-философски ракурси” от Нонка Богомилова.
Заповядайте на 20 ноември 2018 г. от 18.30 ч. в Литературен клуб „Перото”, НДК.
Книгите ще бъдат представени от проф. дфн Нина Димитрова, проф. дфн Иванка Стъпова и гл. ас. д-р Лъчезар Антонов.
Неслучайно книгите излизат по едно и също време и с контрастно в цветово отношение, но диалогизиращо художествено оформление. Макар и в границите на различни жанрове и двете търсят отговор на един и същ въпрос: кое е по-силно у човека днес и изобщо – разумът, знанието, човечността или страстите, илюзиите, егоцентризмът? Могат ли философията и религията в съвременността да подкрепят „съотношението на силите” в полза на човешкото, или има опасност самите те да станат инструменти на (не)човешкото? Книгата „Религията днес…” разисква тези въпроси през призмата на философията и социологията на религията, като представя както класически, така и постмодерни дебати по темата. На тези въпроси търси отговор и книгата „(Не)Човешкото…”, като „дестилира” своеобразна литературна антропология на основата на известни автори и творби (на Цвайг, Балзак, Кафка, Достоевски, Мърдок, Д. Димов и др.). Идеята е да се постигне взаимоусилване на тезите в двете книги като се използват ресурсите на различни жанрове: теоретичното изследване и литературната антропология.
Нонка Богомилова (род. 1952 г.) е д-р на философските науки, професор в Института за изследване на обществата и знанието при БАН. Сред множеството й публикации у нас и в чужбина (Англия, Германия, Италия, Полша, Словакия, САЩ, Сърбия, Швейцария и др.) се открояват следните монографии, някои от които номинирани за престижни награди: „Религията и човешката същност. Класически идеи” (2010), “Религиозното разнообразие в културата на съвременна Европа (дебати, феноменология, социално-антропологичен профил)” (2010), “Religion in a Secular Context: Balkan Projections” (2015), „Национализирането” на религията: съвременни дебати и практики” (2015) и др. Член е на международните бордове на четири научни издания у нас и в чужбина. Главен редактор на списание „Философски алтернативи” (2004-2012).