Издания / премиери
Премиера на „Змей Горянин. Летопис. Живот и творчество (1905–1958–2017)“ от Атанас Колев в Русе
Вечер, посветена на Змей Горянин - 23 май 2018, 18 часа, РБ "Любен Каравелов" – Русе
◊ ПОКАНА
Регионална библиотека "Любен Каравелов" – Русе и Русенско общество за културно и историческо наследство „Змей Горянин“
Ви канят на
Премиера на “Змей Горянин. Летопис. Живот и творчество (1905–1958– 2017)“ от Атанас Колев
Заповядайте на 23 май от 18 часа в Регионална библиотека "Любен Каравелов" – Русе
Книгата ще бъде представена от проф. дфн Пенка Ангелова
Светлозар Акендиев Димитров, известен с литературния си псевдоним Змей Горянин, е роден на 11 януари 1905 г. (ст. ст. 29 декември 1904 г.) в Русе. Автор е на над 50 книги: автобиографичната повест "Червеният хотел", историческите романи "Кнез Иван Кулин", "Бачо Киро" (1937), "Дунавът тече" (1938), "Ний умряхме – да живей народа" (1938), "Силата на робите" (1939), "Звезда керванджийка" и други, на повести и разкази, голяма част от които за деца и юноши, на стихосбирки и епиграми. Заедно с Елин Пелин списват и редактират списание "Българска марка". Сътрудничи на списанията "Хиперион", "Българска мисъл", на вестниците "Литературен глас", "Светлоструй", на седмичните литературни страници на ежедневниците "Зора", "Време", "Пладне", "Земеделско знаме" и други. Заради кратката си дейност като цензор в Дирекцията по печата, след 9 септември 1944 г. е осъден и лежи една година в затвора. Книгите му попадат в „Списъка на фашистката литература“, иззети са от библиотеките и са унищожени, а името му е заличено от литературния живот. Змеят е помилван през 1945 г., но въпреки това в продължение на години е следен от Държавна сигурност и даже в дома му е извършен обиск за установяване и изземване на „фашистка“ литература. Изолиран от публични изяви той непрекъснато пише „книги за чекмеджето“, с вярата, че един ден те ще стигнат до читателя. Неглижиран от властта, умира в самота на 25 август 1958 г. Погребан е в старопланинския манастир „Седемте престола“.
Доц. д-р инж. Атанас Колев е роден на 31.01.1943 г. в с. Виноград, област Велико Търново. Завършва Техническия университет в София (1969). Работи в Русенския университет, където защитава докторат през 1994 година. Доцент е по “Машинознание и машинни елементи” (1996). Автор е на книгите: „История на техниката”, Русе, 1994 (първо издание на български език); „Технологичен възход”, Русе, 1997, и още 4 в съавторство. Инж. д-р Колев е публикувал над 290 статии по машинни елементи, история на Русе, история на техниката, бележити русенци и др. Изследва делото на незаслужено забравените бележити русенци: Александър Хаджи Руссет, Светлозар Димитров (Змей Горянин), Хаджи Иван(чо) Х. Пенчович, проф. Алберт Афталион, на русенските членове на Българската академия на науките и др. Председател е на Гражданско сдружение “Русе ХХІ век” и на Русенско общество за културно и историческо наследство „Змей Горянин”.
В книгата “Змей Горянин. Летопис. Живот и творчество (1905–1958–2017)“ са публикувани значимите дати от живота и творчеството на един от многостранната творческа дейност на Змей Горянин. Ще наречем това изследване “съкровена биография”, в която Атанас Колев се стреми да даде своя обективна версия за същността и съдбада на преследвания и низвергнат писател. Известно е, че биографията е стремеж да се представи точен летопис на живота на човека. Летописът подбира съдбовни дати и събития, поставя ги в ред и извежда акценти. И именно тук е същностната роля на биографа – да разчита точно знаците в живота и творчеството на човека и да създава обобщена представа за него. В този смисъл Атанас Колев е съумял да изгради образа на Змей Горянин през призмата на големите въпроси на времето, избора, позицията, съдбата.