Награди
Съюзът на артистите в България обяви номинациите Икар 2024 на пресконференция в Галерия "Средец" на Министерството на културата
През 2024 г. наградите на Съюза на артистите в България за сценични изкуства ще бъдат връчени за юбилейния 50-ти път
ИКАР 2024
На пресконференция в Галерия "Средец" на Министерството на културата Съюзът на артистите в България обяви тазгодишните номинации за Националните награди Икар за най-добрите творци в сценичните изкуства.
В своето въведение председателят на САБ актьорът Христо Мутафчиев представи акцентите в състоянието на българските сценични изкуства в контекста на съвремието ни. Неслучайно слоганът на 50-ото издание на Икар е "Бойно поле за действие". Проблемите пред съсловието се надграждат върху основния - трудът на малката на брой гилдия да бъде достойно оценен от държавата. В годините на прехода се утвърди ролята както на държавните и общински театри като центрове на културни ценности, така и на независимия сектор. Христо Мутафчиев благодари на дългогодишните спонсори на Икар и традиционния Софийски театрален салон, на който се представят най-добрите спектакли през изтеклия творчески сезон.
Представителите на Министерството на културата Елиянка Михайлова, директор на Дирекция „Сценични изкуства и художествено образование“, и на Столична община Биляна Генова, директор на дирекция "Култура" и координатор на СП „Култура”, подчертаха значението на Националните награди Икар в културния живот не само на столицата, но и на страната.
Своите обобщения след запознаването с миналогодишната продукция в областта на сценичните изкуства споделиха Марий Росен, проф. д-р Васил Рокоманов и Мила Искренова от името на комисиите в различните категории, определили номинациите. Като опитен участник в определяне на най-добрите от страна на фондация Аскеер, тази година в комисия за Икар, актрисата Кристина Янева сподели, че балансът между комерсиалните спектакли и спектаклите със стойностни цели и постижения вече клони към връщането на публиката в салоните не само да се развлича. Според проф. д-р Васил Рокоманов, продукцията на държавните и частни куклени театри показва едно добро връщане към класическите средства на жанра - играта с кукли. Мила Искренова описа общата картина в областта на съвременния танц и пърформанс като истински героизъм и саможертва в съществуващите условия - препятствия като липса на репетиционни зали, липса на мениджмънт и др. Въпреки това, добрите постижения са много над броя на номинираните, а тенденцията да се съизмерват с европейските и световни артефакти вече е назряла.
Бяха обявени номинациите в следните категории: Дебют, Водеща мъжка роля, Водеща женска роля, Поддържаща мъжка роля, Поддържаща женска роля, Режисура, Сценография, Майсторско техническо осъществяване, Авторска музика, Драматургичен текст, Критически текст, Постижение в кукленото изкуство, Куклен спектакъл, Съвременен танц и пърформанс, Дублаж, Вариететно изкуство, Атракционно и сценично изкуство, Съвременна българска музика.
Списъкът с номинираните е публикуван в сайта на Съюза на артистите в България - https://uba.bg/ikar-nominations-2024/
Зрителите могат да гласуват за своите фаворити и да ги подкрепят в линк на сайта на САБ - https://uba.bg/home/ikar-vote-2024/
Награда за цирково изкуство се присъжда на Трио "Балкански".
Награда на АКТ-УНИМА за значим принос в развитието на българското куклено изкуство се присъжда на проф. д-р Васил Рокоманов.
Награда Икар 2024 за преподавателска дейност се присъжда на доц. д-р Биляна Томова.
Награда Икар 2024 за чест и достойнство се присъжда на Вечеслав Парапанов.
Награда Икар 2024 за изключителен принос към българския театър се присъжда на Мария Каварджикова.
По традиция статуетките ще бъдат връчени на официална церемония в Международния ден на театъра 27 март.