Награди

Номинации за Националните награди "Икар" за 2013 г.

Съюзът на артистите в България обяви

◊ НОМИНАЦИИ ЗА НАГРАДИТЕ ИКАР 2013

• Номинации за Критически текст, излъчени от гилдията на театроведите, критиците и драматурзите:

. Асен Терзиев "Театралността - езикът на представлението", изд. "Проф. П. Венедиков"
. Ивайло Александров "Архитектоника на театралността", изд. "Просвета - София"
. Николета Пътова "Драматургия на българското:национална идентичност във възрожденската драма", изд. "Кралица Маб"

• Номинации за Драматургичен текст, излъчени от гилдията на театроведите, критиците и драматурзите:

. Анна Топалджикова "Робин"
. VOX POPULI  "Яце форкаш"
. Елена Алексиева "Терапевтът"

• Номинации за Съвременна българска музика, излъчени от Гилдия на музикалните артисти:

. Васил Гюров за музиката към експерименталния филм „Волни до гроб“
. Група Deep Zone Project за песента  „I Love My DJ“
. Toma & Band за песента „Сам на света“

• Номинации за Съвременен танц и пърформанс, излъчени от Гилдията за съвременни изпълнителски изкуства:

. „АртеФакт“ - Дерида Денс, хореография Живко Желязков, изпълнение Джънгин Лий
. „Cadaver” – автори Станислав Генадиев и Мартин Пенев
. „Мишеловката“ – пърформанс в „Хамлет“, хореографи Виолета Витанова и Станислав Генадиев

• Номинации за „Златен глас“, излъчени от Гилдията на актьорите, работещи в дублажа:

. Ани Василева за дублаж на ролята на Виктория в  сериала „Отмъщението“
. Димитър Иванчев за дублаж на ролята на  Аксел в  сериала „По средата“
. Елена Русалиева за дублаж на ролята на Пати Хюз в сериала „Щети“

• Награда за Цирково изкуство, излъчена от Гилдията на цирковите артисти:

. Цветелина Попова за 20 годишната й дейност и постиженията й в областта на каучук–еквилибристиката

• Номинации за Куклен спектакъл, излъчени от гилдията на творците в кукленото изкуство:

. „Вграждане” по текст на Мария Станкова, режисура Веселка Кунчева, Държавен куклен театър – Пловдив
. „Вълшебното огниво” по Ханс Кристиян Андерсен, режисьор Георги Михалков, Държавен куклен театър – Варна
. „Приказка за скитника-крал” по Карал Чапек, режисьор Катя Петрова, Столичен куклен театър

• Номинации за Индивидуално постижение в кукленото изкуство, излъчени от от гилдията на творците в кукленото изкуство:

. Магдалена Митева за сценария, режисурата и сценографията на „Изгубеният ключ”, Държавен куклен театър – Видин
. Мила Коларова и Божидар Александров за актьорското им постижение в „Грозното патенце” по Ханс Кристиян Андерсен, Театър 199 „Валентин Стойчев”
. Свила Величкова за сценографията на „Пепеляшка”  по Шарл Перо, Държавен куклен театър – Стара Загора и за сценографията на „Любовта към трите портокала” по Карло Гоци, Куклен театър – Сливен

• Номинации за Майсторско техническо осъществяване:

. „Крал Лир“ от У. Шекспир, режисьор Стайко Мурджев, Драматичен театър „Н. О. Масалитинов“ –  Пловдив
. „Скачай“ от Здрава Каменова, режисьор Калин Ангелов, Театър „София“
. „Хамлет“ от У. Шекспир, режисьор Явор Гърдев, Народен театър „Иван Вазов“

• Номинации за Сценография:

. Елена Шопова и Никола Налбантов за визуалната среда на „ПроТекст 5: Навреме“, проект на Организация за съвременно алтернативно изкуство „36 маймуни“
. Мариета Голомехова за „Вграждане“, по текст на Мария Станкова, режисьор Веселка Кунчева, Куклен Театър - Пловдив
. Никола Тороманов, Даниела Ляхова и Венелин Шурелов за „Хамлет“ от У. Шекспир, режисьор Явор Гърдев, Народен театър „Иван Вазов“

• Номинации за Авторска музика или оригинално музикално оформление:

. Асен Аврамов за „Медея – майка ми“, спектакъл на Иван Добчев и Маргарита Младенова,  Театрална Работилница „Сфумато“
. Калин Николов за „Вуйчо Ваньо“,  от А. П. Чехов, режисьор Пламен Марков, ТМПЦ – Варна, Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ и за „Нощна пеперуда“ от П. Гладилин, режисьор Явор Гърдев, Народен театър „Иван Вазов“
. Христо Намлиев за „Вграждане“ по текст на Мария Станкова, режисьор Веселка Кунчева, Куклен Театър - Пловдив
 
• Номинации за Дебют:

. Васил Дуев – автор и режисьор на „Самотни персонажи“, Театрална работилница „Сфумато“
. Галя Костадинова за ролята й във „Всичкоядецът“ от Мирослав Христов, режисьор Ани Васева, сдружение „Плюс”, METHEOR, the fridge, Театрална работилница „Сфумато”
. Мартин Киселов за режисурата на „Скъпа Елена Сергеевна“, Сдружение „Реплика“
Силвия Станоева и Иво Желев за актьорския тандем в „Клер, Мадам, Соланж“, по Жан Жьоне, режисьор Касиел Ноа Ашер, продуцент: „Гала филм”

• Номинации за Поддържаща мъжка роля:

. Дамян Тенев за ролята на Едмънд в „Крал Лир“ от У. Шекспир, режисьор Стайко Мурджев, Драматичен театър „Н. О. Масалитинов“ - Пловдив
. Ивайло Драгиев за ролята му в „Медея-майка ми“ спектакъл на Иван Добчев и Маргарита Младенова,  Театрална Работилница - Сфумато
. Мариус Куркински за ролята на Клавдий в „Хамлет“ от У. Шекспир, режисьор Явор Гърдев, Народен театър „Иван Вазов“

• Номинации за Поддържаща женска роля:

. Анастасия Ингилизова за ролята на Перонела в „Декамерон“ по Бокачо, режисьор Диана Добрева, Театър Българска армия
. Ася Иванова за ролята на Хайде в „Ковачи“ от Алек Попов, режисьор Възкресия Вихърова, Университетски театър - Нов български университет
. Светлана Янчева за ролята на Серафима Илинична, тъща в „Животът е прекрасен“ от Николай Ердман, режисьор Александър Морфов, Народен театър ”Иван Вазов” и за ролята на Огледалото в „Златни мостове и Секвоя“ от Константин Илиев, режисьор Бина Харалампиева, Малък Градски Театър „Зад канала“

• Номинации за Водеща мъжка роля:

. Иван Юруков за ролята на Виктор Зилов в „Лов на диви патици“ от А. Вампилов, режисьор Юрий Бутусов, Народен театър „Иван Вазов“
. Камен Донев за ролята на Семьон Семьонич Подсекалников в „Животът е прекрасен“ по Н. Ердман, режисьор Александър Морфов, Народен театър „Иван Вазов“
. Леонид Йовчев за ролята на Хамлет в „Хамлет“ от У. Шекспир, режисьор Явор Гърдев, Народен театър Иван Вазов“

• Номинации за Водеща женска роля:

. Гергана Плетньова за ролята на Соня във „Вуйчо Ваньо“ от А. П. Чехов, режисьор Пламен Марков, ТМПЦ – Варна, Драматичен театър „Стоян Бъчваров“
. Мариана Крумова за ролята на Медея в „Медея“ по текстове на Еврипид, Ануи, Драйер, режисьор Петър Денчев, Драматичен театър „Сава Огнянов“ – Русе
. Силвия Лулчева за ролята на Джоан в „Любовна песен“ от Джон Колвенбак, режисьор Андрю Волкофф, Младежки театър „Николай Бинев“

• Номинации за Режисура:

. Александър Морфов за „Животът е прекрасен“ от Н. Ердман, Народен театър „Иван Вазов“
. Пламен Марков за „Вуйчо Ваньо“ от А. П. Чехов, ТМПЦ – Варна,Драматичен театър „Стоян Бъчваров“
. Явор Гърдев за „Хамлет“ от У. Шекспир, Народен театър „Иван Вазов“

Автор:
12.01.2013 г. 14:30
Посетено: 1613
Етикети: национални награди, театър, номинации, САБ, награди Икар 2013
Линк към публикацията:
https://kulturni-novini.info/sections/36/news/16149-nominatsii-za-natsionalnite-nagradi-ikar-za-2013-g