Интервю

Контрастната музикална естетика на "Фауст" изисква фин баланс от диригента

Маестро Светослав Борисов поставя операта "Фауст" от Шарл Гуно във Варненската опера

Контрастната музикална естетика на "Фауст" изисква фин баланс от диригента: 1
Маестро Светослав Борисов
Контрастната музикална естетика на "Фауст" изисква фин баланс от диригента: 2
Графичен дизайн на плаката Славяна Иванова
Контрастната музикална естетика на "Фауст" изисква фин баланс от диригента: 3
Сцена от "Фауст"на Гуно, продукция на Държавна опера Варна 2025 с Рейналдо Дроз - Фауст и Деян Вачков - Мефистофел. Фотография Росен Донев
Контрастната музикална естетика на "Фауст" изисква фин баланс от диригента: 4
Сцена от "Фауст"на Гуно, продукция на Държавна опера Варна 2025 с Деян Вачков - Мефистофел и хора на Държавна опера Варна. Фотография Росен Донев
Контрастната музикална естетика на "Фауст" изисква фин баланс от диригента: 5
Сцена от "Фауст"на Гуно, продукция на Държавна опера Варна 2025 с Деян Вачков - Мефистофел, Рейналдо Дроз - Фауст и Ирина Жекова - Маргарита. Фотография Росен Донев

Диригентът Светослав Борисов, който поставя операта "Фауст" от Шарл Гуно в Държавна опера Варна, споделя с Виолета Тончева новите си творчески ангажименти в Германия, разказва за пристрастието си към музиката на Шарл Гуно; срещата между френската и немската култура в операта "Фауст"; емоционалната нишка и реминисцентните препратки в лайтмотивите; контрастните настроения като стилистичен ефект и носители на смисъл и драматургия; стремежа си към баланс между лекотата на френската музикална форма и тежестта на оригиналния философски заряд; поредната щастлива творческа среща с режисьора Вера Немирова и оркестъра на Държавна опера Варна. Предпремиера 30.05.2025, премиера 27.08.2025, XVI Опера в Летния театър

Маестро Борисов, разделяте творческия си път между Театъра в Магдебург, чийто първи диригент и заместник-генерален музикален директор сте, и Държавна опера Варна, на която бяхте главен диригент, а сега сте постоянен гост-диригент. Най-новия Ви ангажимент към Варна с операта „Фауст“ от Шарл Гуно предхождат само през тази година интересни концерти с Магдебургската филхармония и Бранденбургския симфоничен оркестър, спектакли на „Вълшебната флейта“ в София и „Турандот“ в Краков, „Кармен“ в Магдебург, симфоничен концерт в Лисабон и т. н. Забелязвам, че оставате верен на пристрастието си както към симфоничната, така и към оперната музика. Доколко Вие сам избирате заглавията и как се отразява върху плановете Ви номинацията за Диригент на годината 2023 в Германия? 

Приемам тази номинация на специализираната преса, като оценка и потвърждение за правилната посока, която следвам в професионалния си път. Оставам обаче здраво стъпил на земята и с поглед към следващи предизвикателства. Що се отнася до графика ми, той продължава да е натоварен и мога да кажа, че имам лукса да избирам заглавията, които дирижирам. Съчетаването на симфонична и оперна музика за мен винаги е било важно и в никакъв случай не бих се лишил от нито един от двата жанра. Те присъстват в моя репертоар както в Театъра на Магдебург, така и в Anhaltisches Theater Десау, където тази година в тежък конкурс в три кръга и 170 кандидати от цял свят спечелих позицията първи диригент и заместник-генерален музикален директор. Предстои ми да направя плавен преход от поетите вече ангажименти в Магдебург към новите договорености с Десау. С удоволствие запазвам и позицията си като постоянен гост диригент на Оперния театър във Варна.

Имате специално отношение към музиката на Шарл Гуно. За това може да се съди както от работата Ви над „Ромео и Жулиета“ от 2022 г. във Варна, така и от сегашната постановка на „Фауст“ от Шарл Гуно. Тази първа творба от т. нар. френска лирична опера се смята за чисто френско изкуство, независимо от немския литературен първоизточник - шедьовъра на Йохан Волфганг фон Гьоте. Как изглежда тази френско-немска връзка през погледа на един диригент, който живее и твори в Германия?

Тези две емблематични опери на Гуно наистина предопределят емоционалното ми отношение към неговата музика. „Фауст“, с който започна първият ми сезон в Магдебург, последва „Ромео и Жулиета“ пак там, а във Варна поставих същите заглавия в обратен ред. „Музикалният театър се състоя в оркестрината“, написа немската критика по повод премиерата на „Фауст“ и тази ласкава оценка беше много добър старт за мен. Девет години по-късно се разделям с хубави чувства с Магдебург, където ще продължа да дирижирам, вече като гост.

Във „Фауст“ на Гуно се срещат две култури - немската философска дълбочина и френската музикална елегантност. Докато Гьоте изгражда своя „Фауст“ върху вечната борба между доброто и злото в търсене на смисъла на живота, Гуно пречупва тази основа през романтичната чувствителност на френската лирична опера. В центъра стои не толкова философският Фауст, колкото Маргарита и това дава възможност на композитора да разгърне любовната човешка история в една блестяща партитура.

Забележителна е психологическата дълбочина, с която Гуно обосновава развитието на действието и промените в характера на персонажите. С какви средства си служи, за да изгради такава силна музикална драматургия?

Характерни за Гуно са лайтмотивите, които се различават от Вагнеровите лайтмотиви със своята емоционална нишка и реминисцентни препратки. Лиричният, светъл, трептящ от нежност и надежда валс от първата среща между Фауст и Маргарита се появява отново в сцената с полудялата Маргарита. Ако в началото музиката е оптимистична, звънтяща, с повече инструменти, в тази сцена тя е носталгична, с различна динамика, пестеливо инструментирана. Първоначалният лайтмотив е вплетен в друга музикална нишка, навяваща предчувствие за раздяла. В тази съвсем различна естетика пианисимото на щрайха е толкова фино, сякаш ще се разпадне, то е като трептене в нищото.

Смятат Гуно и за майстор на контрастните моменти, които са от голямо значение за разбирането на творбата?

Да, така е. Особено вълнуващ е последният мощен апотеоз, в който звучат хор и орган, а самата опера завършва с пианисимо. И в това пианисимо, когато целият оркестър излиза в морендо, в последните два такта се прокрадва обоят – като един слънчев лъч, който се издига над всичко, оставяйки поле за въображението.

Контрастните настроения в „Фауст“ не са само стилистичен ефект – те са носители на смисъл и драматургия. Гуно изгражда свят, в който доброто и злото, любовта и гибелта, плътта и духът се сблъскват музикално, а не само сюжетно. Това прави произведението живо, вълнуващо и изисква от диригента фин баланс между противоположностите.

Към какво се стремите в цялостния си диригентски прочит?

Да намеря баланса между лекотата на френската музикална форма и тежестта на оригиналния философски заряд. 

Как се срещат интерпретациите на диригента Светослав Борисов и режисьора Вера Немирова в постановката на една екзистенциална творба, каквато е операта „Фауст“?

С Вера се познаваме отдавна, работим заедно и в Германия, и в България. Мислим в една посока, понякога влизаме в спорове, но работата в екип изисква диалогичност и ние правим отстъпки. Отсъпки, разбира се, не на всяка цена, а в името на общата цел.

След „Летящият холандец“ в Опера в Летния театър м. г., седяхме с Вера на чаша вино, обсъждахме премиерата и се наслаждавахме на успеха. Тя подхвърли въодушевено идеята да направим пак заедно някоя хорова опера, за да запазим енергията на раздвижения хор в „Холандеца“ и аз веднага предложих „Фауст“. На следващия ден отидохме при директора Даниела Димова, тя прегърна идеята и ето ни сега работим над „Фауст“.

Оркестърът на Варненската опера поддържа богат репертоар и умее гъвкаво да се пренастройва към всяко ново заглавие. И все пак – как реагират музикантите на предизвикателството „Фауст“?

Оркестърът играе важна роля в изграждането на атмосфера и символика – от мрачния пролог до финалната трансцендентна сцена на опрощение. „Фауст“ е предизвикателство, но колегите се гмурнаха в него без страх. Когато красивата музика докосне музикантите, те дават най-доброто от себе си като професионалисти и с удоволствие вникват в детайлите и хармоничните нюанси на партитурата. Хармонията на Гуно е интересна, интуитивна, богато инструментирана, с мек оркестров звук - всички сме потопени в нейното очарование. Очаквам хубава премиера.

 .......

"ФАУСТ"

Опера от Шарл Гуно в пет действия по пиесата на Йохан Волфганг фон Гьоте, либрето Жул Барбие и Мишел Каре

Постановъчен екип: Диригент Светослав Борисов, режисьор Вера Немирова, сценограф Олга фон Вал (Германия), костюмограф Юлиян Табаков, хореограф Анна Пампулова, диригент на хора Теодора Георгиева, мултимедия Димитър Иванов, светлинен дизайн Валентин Андонов, асистент режисьор Димитър Левичаров, помощник режисьори: Вероника Минкова, Тихомир Трифонов; корепетитори: Игнасио Апариси, Милена Лазарова, Соси Чифчиян; графичен дизайн на плаката Славяна Иванова, фотография Росен Донев

 Действащи лица и изпълнители: Фауст - Рейналдо Дроз; Мефистофел – Деян Вачков, Маргарита – Ирина Жекова, Илина Михайлова, Жана Костова; Валентин - Иво Йорданов, Свилен Николов; Зибел - Лилия Илиева-Михайлова, Марта - Силвия Ангелова, Михаела Берова; Вагнер - Гео Чобанов, Евгений Станимиров. Възпитаници на Варненската детско-юношеска опера. Оркестър и хор на Държавна опера Варна

Специално участие на Стоян Радев с аудио откъси от ролята му на Мефистофел в постановката на Варненския драматичен театър „Фауст“ от Гьоте.

Продукция на Държавна опера Варна 2025

Предпремиера – 30.05.2025, 19.00, Държавна опера Варна

Премиера - 27.08.2025, 21.00, XVI издание на Опера в Летния театър

 

 

Автор:
Виолета Тончева
Публикация:
27.05.2025 г. 16:41
Посетено:
258
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/34/news/41415-kontrastnata-muzikalna-estetika-na-faust-iziskva-fin-balans-ot-dirigenta