Интервю

Да носиш огъня в творбите си

Интервю с художника Паникос Панаги Хадзидакис

Да носиш огъня в творбите си: 1
Снимка: личен архив
Да носиш огъня в творбите си: 2
Снимка: личен архив
Да носиш огъня в творбите си: 3
Снимка: личен архив
Да носиш огъня в творбите си: 4
"Св. Лазар пристига в Ларнака" 2021 г.
Да носиш огъня в творбите си: 5
"In the rain" Modern abstract art 2018 г.
Да носиш огъня в творбите си: 6
"Св. Елена в Тохни" 2020 г.

- Кога усетихте, че изкуството се докосва с Вашата същност?

- Започнах да рисувам от 6 годишен.

- Една нарисувана картина не отразява ли вашето вътрешно усещане?

- Всяка моя картина отразява това, което усещам и оставя своя отпечатък върху платното.

- Вие имате много неща на религиозна тема. Това не е ли Вашата вяра, която придобива материално изражение?

- Вярвам, че това е просто изображение на религиозни или исторически събития, пресъздадени по модерен артистичен начин.

- Вие сте творец, който има значими световни постижения. Ваши творби са изложени в редица световни галерии, което от една страна  е част от удовлетворението на един художник, но пък от друга донякъде придава смисъл, че направеното от него остава за поколенията.Така ли е и при вас?

- Да, наистина, много страни притежават мои творби. Картините ми могат да бъдат видени в 117 музея, Национални галерии и кралски колекции и всяка една от тях наистина представлява мен и моето изкуство. От участието ми в 11 различни биеналета съм спечелил 6 световни награди, от които 2 първи в Италия. Изкуството и творбите ми завинаги ще останат в музеите и за мен това е важно. Признавам си, че не беше никак лесно, но това ме удовлетворява като творец за моите правилни избори.

- Вашата лична житейска съдба е свързана с България. Моля Ви, разкажете ми за Вашето усещане за България и хората от моята родината?

- За мен България е страна с богата култура и вековна история, затова я обичам и я посещавам често. А и съпругата ми е българка – това още повече ме вдъхновява. България има своя идентичност на живописната школа и няколко забележителни художници като Владимир Димитров – Майстора, Златю Бояджиев, Енчо Пиронков, Иван Мърквичка, Иван Вукадинов, Ставри Калинов, Димитър Манолов, Христо Явашев – Кристо, Елизавета Вазова...

Най-вълнуваща беше срещата ни с покойния вече Ставри Калинов през есента на 2019 год. в неговото ателие срещу Руската църква в София. Един задушевен разговор, размяна на творби и идеи. Една незабравима среща и, както самият той отбеляза тогава – видя огъня в мен и в творбите ми!

- Кипър е мястото, където сте се установили, живеете и творите. Как направихте този избор и той случаен ли беше?

- Кипър е страната, в която живея, въпреки че в произхода ми са преплетени италиански, критско-венециански и гръцки корени. Но изборът беше да остана именно тук, навярно защото съм израснал на острова, тук учих в английско училище и в частна школа по изящни изкуства.

- Как преодолявате трудностите и препятствията, които несъмнено са част от Вашия живот?

- Трудностите се преодоляват с позитивизъм и вяра в това, което правиш. Упоритостта и непрекъснатите усилия са в основата на всичко – това е, което казвам винаги. Всеки човек държи в ръцете си своя късмет.

- Къде намирате и къде търсите спокойствие?

- В природата и в рисуването.

- Пътувате често, представяте Вашите творби в рамките на различни изложби и събития. Понякога те са разбрани, понякога не се получава така, както искаме и очакваме. Как се случват нещата при Вас?

- Да, често пътуваме и в повечето случаи съчетаваме участието ми в различни изложби с посещение на музеи и галерии, което обогатява знанията ни и представата ни въобще за изкуството. Творбите, които създавам, винаги са приети много радушно, тъй като стилът на живописта, която рисувам, е наивизъм и всеки би го разбрал, независимо от тематиката – било то историческа, религиозна или модерна. Картините ми са комуникативни и когато зрителят ги види, се увлича, но ако нещо не му е ясно, ще го потърси, ще прочете и ще го проучи, за да бъдат разбрани посланията.  Много се харесва съчетаването на ярките и светли тонове в картините ми.

- Обществата ни изпитват дълбоки кризи през последните години в различни посоки. Как смятате – това е част от еволюцията или трябва да се търсят решения в тази посока?

- Обществата преминават през кризи и фази, защото всичко се променя, и ние, хората, трябва да се адаптираме към новата реалност.

- Къде търсите доброто и не е ли това смисъл на нашето човешко живеене?

- Добротата  е нещо, което хората притежават. Добродетелта е в добрите хора и аз това търся.

- Над какво работите в момента и кога и къде може да очакваме да видим Вашите творби?

- В момента рисувам исторически платна, картини на християнска тематика и модерни творби, които ще представя през есента в Музея на съвременното изкуство Museum Yukyung art в Южна Корея и в Музея на християнското и византийското изкуство „Колекция Христофору“ в Арадипу, Ларнака.

- Великден е свят ден, предшестван от страстната седмица и последващата светлина, която е отражение на Христовото възкресение. Какви са Вашите светли благопожелания?

- Великден е  възможността да се доближим до Бог. Моите пожелания към всички хора е да постигнат най- доброто, към което се стремят.

....................

Паникос Панаги Хадзидакис е роден през 1965 година в Амохостос, днешна окупирана част на остров Кипър. Завършил е Американската академия в Ларнака и частна школа по рисуване при известния кипърски художник Петрос Фтохопулос. Той е официален и почетен член на Гръцката организация за слово и изкуство (PELT), която го отличи за приноса му в популяризирането на гръцката култура и история. В кариерата си има 10 самостоятелни и 70 групови изложби в много страни от Европа, Америка, Азия и Австралия. Негови творби са притежание на 117 музея, посолства, национални галерии и частни колекции в много държави по света. Негови творби могат да бъдат видени в две кралски колекции, в Министерството на отбраната на Гърция, Военния Музей в Атина, Музея на Византийското изкуство в Атина, Музея на Християнското изкуство в Солун, Музея на Съвременното изкуство Yukyung Art Museum в Geoje, South Korea, Museo National de Bellas Artes в Куба, Музей за съвременно и модерно изкуство MOCA, в историческия музей на Венеция MUVE Correr, Музея за съвременно изкуство Dele Arti в Италия, Националната галерия в Йордания, Музея Thalassa в Агия Напа, в Президентството на Република Кипър и още много други.

Участия в биеналета и спечелени награди:

- 2020 г. Биенале Флоренция в Музей Франко Джефирели 
- 2021г. Биенале в Бари, Метрополитен Музей
- 2021 г. Биенале в Генуа, Palazzo Satura Stella
- 2021 г. на Венецианското биенале за 1600 години от създаването на Венеция в Музея Palazzo Rota Ivancich, Награда Premio 2021
- 2021 г. Награда International Critical Art Awards във Венеция Златен Лъв на Св. Марко
- 2021 г. Световната организация Writers Capital Foundation на ООН му присъди Глобалната награда за изящни изкуства, за приноса му към културата и изкуството.
-  2021 г. Биенале Милано, Награда Attestato di Merito
- 2021 г. Биенале Пескара, Награда Conferimento Premio 2021
- 2021 г. Биенале в Белград, в Културния център на Белград, Сърбия. Награда Почетен художник 
- 2022 г. Триенале фигуративно в Рим, Първа награда Premio merito Artistico
- 2023 г. Биенале в Пескара, Първа награда 
- 2024 г. Световна награда за скулптура на ICAF 2024 в Корея

В продължение на 10 години Паникос Панаги Хадзидакис създава три музейни колекции с изключително историческо и религиозно значение.

1. „Александър Велики – походите, съюзите и непознатите битки на Великия завоевател в Гръцката култура“, 170 творби

2. Колекция „Хадзидакис 1821 – гръцката революция“, 50 картини

3. Световна и кипърска средновековна и религиозна история, 40 картини

Към настоящия момент художникът работи над четвъртата си колекция, включваща творби на религиозна тематика и икони, в която ще вземат участие и други художници и иконописци и която периодично ще бъде допълвана с цел нейното обогатяване.

От близо 2 години Паникос Панаги насочи своето внимание и към създаването на скулптури и по-специално към ръчно изработени фигури от желязо и керамика.

Паникос Панаги е председател и съорганизатор на първото по рода си Триенале на Християнското и Византийското изкуство, което ще се проведе в курорта Агия Напа в Кипър през месеците май и юни 2025 г.

Започна и подготовката по организирането и провеждането на първото Biennale Modern Art 2026 Agia Napa, което ще се проведе през есента на 2026 г. и на което Паникос Панаги е председател на организационния комитет

Предстоящи събития:

Едно от най-големите събития, които ще се проведат през тази година, е Triennale Agia Napa 2025 в курорта Агия Напа, Кипър, чиито организатори са Паникос Панаги и неговата съпруга Вики Минкова-Панаги. Откриването ще се проведе на 31 май 2025 г. от 19:30 ч. в Културния център „Йоргос Сеферис“ в Агия Напа, с изключителното сътрудничество и подкрепа на Община Агия Напа, и лично от кмета на Агия Напа – г-н Христос Заннетос. Изложбата ще бъде подредена в началото на месец май и може да бъде видяна и през месец юни. В изложбата ще вземат участие 90 художници и иконографи от над 20 държави, включително и от България.

Автор:
проф. д.н. Венелин Терзиев
Публикация:
08.04.2025 г. 00:39
Етикети:
наивизъмхудожникинтервюпроф. д.н. Венелин Терзиев
Triennale Agia Napa 2025
"Да носиш огъня в творбите си"
Паникос Панаги Хадзидакис
Посетено:
490
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/34/news/41070-da-nosish-oganya-v-tvorbite-si