След-и
Когато думите блестят
Журналистът Ясен Гуев издаде книгата „Откровение“, в която диалогизира с достойните си предци

"Откровение" - сборник с есета. Автори: Ясен Гуев, Страшимир Гуев, Елена Страшимирова, Стефан Гуев
"Създавайте. Стремежът към красота е опит да постигнем божественото съвършенство на света, в който живеем.“ – това е финалното изречение на тази малка книга по обем, но достатъчна, за да предизвика читателя както на приятелски мълчалив диалог, така и да отвори неочаквани „прозорци“ в съзнанието му.
Ясен Гуев е закърмен с театър. Нещо повече – практикувайки обществено значима професия, той без колебание е сложил затворена театрална завеса за предна корица. Защото „Откровение“-то означава печелене на доверие, а завесата се вдига още на първата страница. Таланта да се изразява с думи Ясен Гуев е наследил не само от артистичните си родители, но и от дядо си Страшимир Гуев. Това се разкрива и чрез публикуваната статия на първенеца на Американския колеж през 30-те години в областта на дебата. С остър ум и висок стил младият Страшимир Гуев пише в списанието на колежа „Рилски шепот“ своите размишления за национализма и интернационализма в доста динамичните години преди Втората световна война.
20-те есета в книгата канят читателя на своеобразна „разходка“ през времето – почти един век – за да докажат валидността на принципите, морала и издържливостта на всеки от авторите. Защото Ясен Гуев е поставил имената на Страшимир Гуев, Стефан Гуев и Елена Страшимирова като стожери по пътя си на изградена личност. И ако синът е живата кръвоносна система на „Откровение“, майката, актрисата и художник Елена Страшимирова, е нейното „сърце“. „Трагическият разум“ е гласът на актьора-баща Стефан Гуев. Техните текстове изразяват откровения, които са ги застигнали в крайни, не-всекидневни моменти. Но са фокусирали характерите им и са ги филтрирали през 10-те Божи заповеди.
Есетата на Ясен Гуев ни въвеждат в различни ситуации – през екстремума на „Корида“ до недостижимата близост в „За любовта, конете и звездите“. В текстовете за демократичния път на България безкомпромисна е констатацията за пълна липса на политическа школа за кадри в управлението. Но затова пък всеки българин може да намери упование в личния морал, признаването на грешките си и надеждата, че Бог няма да го изостави.
Имах привилегията да познавам актьорското семейство Елена Страшимирова и Стефан Гуев от 70-те години на ХХ век, когато съм гледала спектакли с тяхното впечатляващо участие в Разградския драматичен театър. А на ръба на Милениума проф. Пламен Марков ни събра в Сливенския театър на легендарното представление „Зидарите и попа“ в чест на 80-годишнината на театъра. В него Елена и Стефан играеха родителите на моята героиня Цвята, три години бяхме съмишленици на сцената и творихме възрожденската атмосфера на прочути текстове.
Книгата „Откровение“ е достъпна в линка: https://fliphtml5.com/vwhpn/bdxn/%D0%9E%D1%82%D0%BA%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5/
Ясен Гуев я представя и тук: https://www.youtube.com/watch?v=mxc8A33URHg
А много други негови текстове четете в неговия блог: https://yassenguev.com/