След-и
Представянето на „Безумие и слава“ от Тим Уайнър в контекста на отношенията между Русия и САЩ днес
Сред официалните гости на събитието бяха президентът Петър Стоянов, бившият министър-председател на България Филип Димитров и политикът и директор на Европейски съвет за външна политика у нас Весела Чернева
В преломен момент не само за европейската, но и за световната история се появи книгата „Безумие и слава“ на носителя на „Пулицър“ Тим Уайнър, която проследява детайлно политическaта война в последните десетилетия между двете суперсили САЩ и СССР/Русия.
Представянето на изданието се състоя на 15 март от 18:30 ч., а домакин на събитието беше Американски център на Столична библиотека. Участие в разговора взеха създателят на поредицата „Власт и отговорност“ Свилен Спасов, проф. Момчил Методиев и главният редактор на издателството Захари Карабашлиев.
В хода на разговора Свилен Спасов подчерта, че „„Безумие и слава“, основана на прецизен фактологичен материал, е блестящ анализ на кардиналните промени в политическото воюване в последните 75 години. И е изключително показателна за изменчивостта на Великите сили спрямо другите държави, но не и към своите непоклатими интереси.“
Проф. Момчил Методиев сподели, че „В прегледа на историята на тези две свръхсили, за който мислим, че завършва с края на Студената война, авторът е достатъчно критичен и за двете страни“ Той подчерта, че в книгата всъщност става дума за информационна война, а „информационната война е съществена част, когато става дума за развитието на реалния конфликт. И само от нейното развитие зависи дали настоящето, в което живеем и на което бяхме свикнали, ще остане същото.“
Сред уважилите събитието бяха президентът Петър Стоянов, бившият министър-председател на България Филип Димитров (1991-1992), политикът и журналист Асен Агов, проф. Вили Лилков, директорът на Европейски съвет за външна политика у нас Весела Чернева и др.
Президентът Петър Стоянов каза, че според него е вярно, „че след Студената война САЩ сякаш губи своята роля на морализатор на световната карта. Но днес аз се притеснявам повече от степента на деморализация на българското общество, от това, че трябва да обясняваме почти 20 години по-късно, че НАТО не е мръсна дума… Но съм убеден, че издаването на книги като тази е верният път към истината.“
Бившият министър-председател на България Филип Димитров сподели, че се връща често към фразата на Уинстън Чърчил: „Демокрацията е най-лошата форма на управление, с изключение на всички останали форми, опитвани някога.“
„Когато не е изправена пред предизвикателства, които проверяват нейната надеждност и сила, много често демокрацията затъва в неумелости, в отричане на очевидното. В крайна сметка досега тя се оказва по-силна от предизвикателствата, пред които е изправена. Но на цената на много болка. Очевидно в момента тази цена я плащат украинците. Но цена ще има за всички нас. И ако огромният проблем на България в този момент е каква е цената на олиото, тежко ни.“
А главният редактор на издателство „Сиела“ и писател Захари Карабашлиев изтъкна необходимостта не просто от геополитическо „позициониране“, а от ясна морална позиция.
„Безумие и слава“ обхваща различните етапи на политическата война между двете Велики сили – от „посяването на семената на бъдещото противоборство“, през паравоенните мисии през 50-те години на XX век, годините на Студената война, периода на неоспорима американска доминация, който приключва с атентатите от 11 септември, до новото яростно противопоставяне през XXI век – областта на пропагандата и фалшивите новини се превръща в най-важното бойно поле на планетата. Шпионаж, саботажи, дипломация и фалшиви новини – всички тези оръжия на политическата война се използват от 1945 г. до наши дни, като успехът далеч по-често е на страната на руснаците. Базирайки се на редица източници, Уайнър показва как новият агресивен подход на Путин довежда до пряко вмешателство в изборите в Америка и до успех на удобен за него президент.
Тим Уайнър е носител на най-престижната награда за журналистика „Пулицър“ и на националната литературна награда на САЩ за книгата „Наследство от пепелища: Историята на ЦРУ“, издадена и у нас през 2009 г. Като кореспондент на „Ню Йорк Таймс“ следи дейността на ЦРУ, ФБР и Пентагона във Вашингтон и е военен репортер в Афганистан, Пакистан, Судан и много други държави в продължение на почти 20 години. Преподавател е по история и творческо писане в Принстънския университет и в Колумбийския университет в Ню Йорк.