След-и

Песни, които стоплят сърцата и сближават хората

Пети фестивал на изпятата поезия в София

Песни, които стоплят сърцата и сближават хората

Снимка: Лили Недялкова

 

По традиция при голям интерес в големия салон на НЧ „Св. св „Кирил и Методий - 1924“ в кв. „Красна поляна“ – София, на 11 декември т.г. се проведе Петият фестивал на изпятата поезия, в чиято подготовка и провеждане, както и досега, основни организатори са поетът Георги Драмбозов и секретарят на читалището Томи Йовчев, който откри проявата с кратко приветствие и пожела успех на участниците.

Пръв на сцената бе призован от водещия Георги Драмбозов композиторът и певецът Хайгашод Агасян - един от редовните участници в досегашните фестивали, който в типичния си стил и с чувство за хумор характеризира своето включване още в началото като „скромно арменско откриване“. От него чухме чудесната му детска песен за зайчето с лъвско сърце по впечатляващ текст на Женя Живкова-Стайкова - българка, живееща във Виена.

Акцент бе дългогодишното плодотворно присъствие на  сцената на Иван Ненков като поет, бард, хуморист, автор на текстовете на хитови за българската естрада песни, композитор и организатор на фестивала за изпята поезия „Морски струни“ в Несебър, затова и му бе обърнато голямо и заслужено внимание. Драмбозов припомни на присъстващите най-ярките моменти от творческата биография на Иван, която, впрочем, му е и житейска, тъй като и на сцената, и зад нея Ненков е единосъщ във всичките си измерения и амплоа; който е имал щастието да се докосне до разностранния му талант, добре знае това.

Иван показа на мултимедия различни моменти от биографията и развитието на бардовското изкуство в България, рецитира стихове, пя песни и представи последната си книга, средствата от продажбите на която ще внесе в дарителската кампания за журналистката от БНР Станислава Пирчева, на която предстои тежка животоспасяваща операция в чужбина. Стаси е голяма почитателка на българските бардове и редовно ги е канила за участие в предаването „Нощен хоризонт“, където е една от водещите на нощния блок.

След това на сцената се представиха с най-доборото от своето творчество Светлана Йонкова (извън „програмата“ чудесно се изяви и нейният 19-годишен  внук Георги, който изпълни  много талантливо трудната и красива песен на Гриша Трифонов „Лятото“ по стихове на Иван Вълев); Димитър Христов; Бойчо Иванов, който сам достойно представи дует „Келтик“ поради извиненото отсъствие на Геновева Цандева; Румен Спасов; Владо Любенов, който защити с хубави песни адвокатското съсловие; Славимир Генчев; Орлин Миланов; Евгени Бенов, изправил публиката на крака с артистичното си изпълнение…

Последна представи авторската си песен „Шоколад“ певицата Роси Рос, която живее в същия квартал и често взема участие в негови прояви, което говори добре и за двете страни... Роси поздрави с тази песен Иван Ненков, когото, впрочем, поздравяваха от сърце с песни и останалите бардове.

Участниците и зрителите бяха приветствани сърдечно от заместник-кмета на Район „Красна поляна“ Николай Вушовски, който остана до самия край на събитието, което красноречиво говори за трайния интерес на местната власт към тази уникална проява. Впрочем, г-н Вушовски е бил редовен зрител и на досегашните фестивали…

Като „десерт“ в края на богатата и наситена с хубави песни, изпълнения и емоции вечер бе обявено създаването на литературен клуб към читалището на името на поета Евстати Бурнаски, който е бил жител на квартала. За председател на клуба Георги Драмбозов предложи известния литератор Иван Карадачки, който произнесе кратко слово за необходимостта от оказване на такава висока чест на покойния голям поет. Карадачки постави въпроса за архива на поета, за който ръководството на читалището е поело ангажимент да се погрижи. На скорошното учредително събрание на клуба ще бъде избрано и ръководство, което ще изготви програма за неговата бъдеща дейност.

Сред зрителите бяха още текстописецът Живко Колев, китаристът и певец Боби Мирчев и Мария Дамянова – спътница на Гриша Трифонов в живота, която припомни накратко основните моменти от учредяването на фестивала „Поетични струни“ в Харманли от Гриша по идея на Владимир Левков, напуснал ни още през 1994 година, но оставил дълбока диря в историята на бардовското изкуство като един от най-ярките му и талантливи представители.

За спомен участниците получиха като подарък по един компактдиск с по две свои изпълнения, изпратени предварително, с логото на „София Бард Фест“.

 

Автор:
Славимир Генчев
Публикация:
12.12.2017 г. 11:59
Етикети:
поезиямузикафестивалСофия
Пети фестивал на изпятата поезия
Посетено:
1752
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/31/news/26845-pesni-koito-stoplyat-sartsata-i-sblizhavat-horata