В началото на вечерта звучаха в оригинал и превод стихове от книгата в изпълнение на Светла и Росен Тошеви, както и Пушкинови романси в изпълнение на най-известните руски певици. В премиерата се включи и дъщерята – Антония Тошева с романса „Обичам Ви...”:
Обичам Ви: и любовта ми може
и да не е угаснала съвсем;
но нека вече тя не Ви тревожи –
превръщам я в... безскръбен реквием.
Обичах Ви безмълвно, безнадеждно –
ту плахо, ту от ревност угнетен;
обичах Ви тъй искрено, тъй нежно –
тъй, както... Друг дай, Боже, като мен.
За книгата говори поетът Румен Леонидов, който каза: „Много е трудно да се предаде стила на Пушкин на български – да се усети лекотата, с която той пише. Росен Тошев се е ровил в толкова много източници – да проследи родословието му, да преформатира неговия живот, с много свидетели и факти. В превода на стиховете той е създал изумителни авторски неологизми. Но духът е спазен, текстът звучи пушкински... Тази книга е принос за българската култура, морален и преводачески подвиг!”
За пътя на книгата към читателя и за някои учудващи съвпадения говори издателят Тодор Костадинов: „В деня, когато донесоха готовата книга на Росен Тошев в офиса на издателството – това беше на 15 декември 2015 – час по-късно влезе друга авторка на издателството. Тя е рускиня и се казва Олга Влахова. В първия момент тя помисли, че книгата е на руски. Казах ѝ, че книгата е на български. Като разбра, че това е ново издание от и за Пушкин, тя съобщи, че само след няколко дни си заминава за Москва и ще занесе книгата на конгреса на РДС (Руски дворянски съюз), който обединява наследниците на 5200 дворянски фамилии. Конгресът е предвидено да се състои на 23-24 януари. Най-многобройни в този съюз са наследниците на Пушкин – те са стотици, пръснати по света – живеят основно в Лондон, Париж и Бостън. Не всички са негови преки наследници, но все пак са негови далечни роднини. Ето как тази книга вече е доставена и показана на този изключителен форум.”
„Събрали сме се в това българско светилище – музея на Петко и Пенчо Славейкови, за да представим една пушкиниада. Вероятно точно в такъв мразовит ден на 27 януари 1837 г. загива Александър Сергевич”, каза Катя Зографова – директор на Националния литературен музей. Тя обяви, че предстои една поредица от литературни четения, посветени на 150-годишнината от рождението на Пенчо Славейков.
Книгата „От Царское село до Черная речка” е бутиково издание в минимален тираж. Там можете да прочете следното:
Сеяч на свобода в пустиня,