След-и

150 години от рождението на Уилям Бътлър Йейтс (13 юни 1865 – 28 януари 1939)

Премиера на книгата „Джон Шърман. Доя“

150 години от рождението на Уилям Бътлър Йейтс (13 юни 1865 – 28 януари 1939)

На снимката: Н. Пр. Джон Бигар, Пламен Тотев и Емил Минчев по време на премиерата


На 2 юни 2015 г. десетки почитатели на великия ирландски писател Уилям Бътлър Йейтс присъстваха на премиерата на Джон Шърман. Доя“, ново издание на ИК „Персей“. Премиерата се състоя в Дома на Европа в София и беше организирана със съдействието на Негово Превъзходителство Джон Бигар – посланик на Ирландия. За книгата говориха издателят Пламен Тотев, Н. Пр. Джон Бигар и преводача Емил Минчев, който прочете откъс от книгата.

Нобеловият лауреат У. Б. Йейтс е добре познат в България, но главно като поет. Сега читателите ще го открият като прозаик. В книгата са включени двете негови най-забележителни прозаични творби, обединени от общата тема за любовта.

Н. Пр. Джон Бигар приветства гостите на премиерата с думите: „Днес ни събира тази красива книга, съдържаща две повести – „Джон Шърман“ (автобиографична) и „Доя“ (митологичен разказ). Издателство „Персей“, Пламен Тотев и преводачът Емил Минчев вече имат дълъг опит в представянето на ирландски автори пред българската публика – Оскар Уайлд, Килиан Шеридън и Брам Стокър. Изключително ни е приятно, че тази книга излиза в годината на 150-годишнината на У. Б. Йейтс. Той е наш голям национален поет, първият от четиримата ирландци, които печелят Нобелова награда. Припомням, че другите ни Нобелови лауреати са: Джон Бърнард Шоу и Самюел Бекет. Прозата на Йейтс е вдъхновена от един дълбок поетически ум. Щастливи сме, че преводът на г-н Минчев ще я направи достояние на широка българска публика.“

Пламен Тотев направи кратка визуална презентация на У. Б. Йейтс – биографична и творческа. Бяха огласени подробно произходът му, семейните традиции, образованието, страстта му към окултното и спиритуализма. Пламен Тотев вникна и в поезията му, повлияна от романтизма. Беше проследена дългата му любовна история с Мод Гон. В продължение на години (от 1889 до 1916 г.) той е обсебен от любовта си към нея. Тя е крайна активистка на движението за ирландска национална независимост. Той многократно ѝ предлага брак, а тя го отблъсква. Пламен Тотев си послужи с цитати, илюстриращи съдбовността на тази връзка: „Дълго чаканата близост, след консумирането на връзката, ражда мисълта на Йейтс: „Трагедията на сексуалният акт е вечната девственост на душата.“ Чак в 1916 г. 52-годишният Йейтс се жени за Джорджина (на 25 години), жена, която изцяло застава зад поета и която казва: „Когато ти умреш, хората ще говорят за теб и любовните ти афери, но аз няма да кажа нищо. Само ще си спомням колко горд беше ти.“

Пламен Тотев обобщи: „За Ирландия Йейтс е фигура, подобна на Ботев и Вазов за нас, но взети заедно. Разликата, разбира се, е голяма не само заради различната епоха, но и заради традициите. След получаването на Нобеловата награда, той става и политик – става сенатор в първия ирландски парламент, но е разочарован от политическите борби и скоро се оттегля. Умира във Франция през 1939 г., а години по-късно тленните му останки са преместени в Ирландия (1948 г.). Любопитен факт е, че политикът, който става инициатор за преместване на тленните му останки, е Шон Макбрайт (синът на Мод Гон), министър на външните работи на Ирландия, който от своя страна е Нобелов лауреат за мир. Уилям Б. Йейтс не е достатъчно популярен в България. Надяваме се с тази книга това да бъде преодоляно. Книгата е пълна с афоризми, които показват едно проникновено познаване на човешката природа.“ 

Изданието е част от поредицата „Нови литературни гласове и културното наследство на творческа Европа“, получила подкрепата на програма „Творческа Европа“ на ЕС.

 

Автор:
Анжела Димчева
Публикация:
03.06.2015 г. 21:51
Етикети:
ИК ПерсейпреводпремиераПламен Тотевпроза
Джон Шърман. Доя
Емил Минчев
Джон Бигар
Уилям Бътлър Йейтс
Посетено:
1732
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/31/news/21564-150-godini-ot-rozhdenieto-na-uilyam-batlar-yeyts-13-yuni-1865-28-yanuari-1939