След-и

Комедия от грешки в държавата Урария

Боян Биолчев с премиера в София

Комедия от грешки в държавата Урария

На снимката: Проф. Боян Биолчев по време на премиерата.
Фото: Анжела Димчева, Sofia Ars Net


Софийският интелектуален елит се стече на премиерата на "Съчинения в 11 тома. Т. 6: Държавата Урария" на проф. Боян Биолчев (Издателство „Захарий Стоянов“, 2014 г.). Поводът събра на 29 януари 2015 г. десетки писатели и учени, които вдигнаха наздравици в култовото заведение „Яйцето“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Далече от всякакви академични слова, събитието ще бъде запомнено с артистичния словесен шарж, дело на издателя Иван Гранитски, който е познат на публиката с афинитета си към иронията, но този път наистина показа неподозирани пируети на мисълта:

„Слава Богу, че някои ислямисти не са добили информация за тази среща или пък Боян нарочно е сменил в последния момент мястото (премиерата трябваше да бъде в зала 1 на НДК!), защото ислямистите щяха с един удар да обезглавят научния елит на България: тук са 4 министри, 12 академици, 4 член-кореспонденти, 36 професори и още... Но няма нужда от повече обяснения.“

Все пак проф. Амелия Личева се включи в представянето с акценти върху идеите, стилистиката и рецепцията на „Държавата „Урария“, която излиза за първи път от печат в далечната 1998 г.: „25 години след промените публицистиката в тази книга не е загубила силата си. Боян Биолчев изключително добре умее да улови пулса на времето, да направи необходимите психологически заключения. Но тя е и много тъжна констатация за всички нас – 25 години след промените сме извървели малко и част от стереотипите, за които става дума в тази книга, са все още видими в нашето настояще. Ако се опитам да впиша книгата в някаква традиция – това е традицията на абсурда: Станислав Стратиев, Анри Кулев –  в книгата България е „комедия от грешки, държава, в която основното природно богатство е врявата“. Показва ни се един абсурден свят, в който липсва рационалното. Ние, българите, често вървим от „осанна“ към „разпни го“, от „Ура“ към „У-уу“: тази книга ни отпраща към темата за паметта – как помним личностите от миналото, какви въпроси задаваме, как употребяваме това минало в настоящето. В българската традиция имаме много малко книги, които са антиутопии. Тази книга е такава – тя отваря един нов жанр в българската литература. Освен абсурдистки, езикът е ироничен. През забавното и смешното, авторът прави изключително сериозни заключения. Мисля, че „Държавата Урария“ е успех в личната биография на Боян Биолчев.“

Проф. Биолчев беше съвсем лаконичен: „Днес откривам в тази книга неща, които може би съм крил дълбоко в себе си, но те все пак са изпълзели в текста. Благодарил съм няколко пъти на Иван за тази поредица от 11 тома. Само бих го помолил като приятел да свали малко децибелите, когато говори за мене. Той издава горе-долу по един том на пет години, така че може би в 2045 г. ще ви поканим на представянето на 11-ия том... Но и тези пет са един знак на уважение! Благодаря!“

Финалът на вечерта постави отново неподражаемият Иван Гранитски: „Пожелавам на Боян, който е млад, подводничар и риболовец, да живее до 2080 г., когато според сериозните демографски изследвания ще изчезне последният българин. Биолчев би могъл да заключи вратата и да замине със своя приятел Пимпирев за Антарктида!“


Боян Биолчев беше поздравен от Йорданка Фандъкова (кмет на София), Вежди Рашидов (министър на културата), проф. Тодор Танев (министър на образованието), акад. Антон Дончев, проф. Иван Илчев (ректор на СУ), проф. Иван Маразов, акад. Стефан Воденичаров, проф. Валери Стефанов, проф. Златимир Коларов, Йорданка Христова, Валерия Велева, Тома Томов, Георги Гълов, Димитър Томов, Бойко Ламбовски, Милена Лилова, Пенчо Ковачев и още десетки колеги от научните и артистични среди.

 

Автор:
Анжела Димчева
Публикация:
30.01.2015 г. 22:15
Посетено:
1698
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/31/news/20744-komediya-ot-greshki-v-darzhavata-urariya