Научната инициатива бе уважена от кмета на Сливен Кольо Милев, обърнал се с вълнуващи думи към участниците-археолози по случай Професионалния им празник. Слово за стимулиране на научните открития в сферата на археологията чуха присъстващите, в което прозвуча и всеобщото удовлетворение от съотнасянето на региона към богатото наследство на траките, синтезирано в твърдението на покойния изследовател и ръководител на експедиция „ТЕМП”, д-р Георги Китов: „Долината на тракийските царе стига до Сливенско!”. Сливенският градоначалник инж. К. Милев обобщи на регионалната среща: „Приятно е да ви приветствам на символичната дата, която свързваме с почитане на виното и традицията, наследена от нашите предци – траките. Именно богатото археологическо присъствие на тракийския период в нашия регион предопределя насоките на научното търсене. Аз се гордея и с това, че благодарение усилията на община Сливен и Регионалния исторически музей, след броени месеци ще сме свидетели на откриването на възстановената антична крепост „Туида”!
Директорът на Регионалния исторически музей в града, Николай Сираков, прие от него поздравителния адрес - с положения нов печат, изобразяващ достолепния символ на града – Стария бряст, представящ убедително България в международния конкурс „Европейско дърво на 2014 година.” Това бе своеобразно признание от общинското ръководство за усилията на регионалната „археологическа колегия” и особено към екипа на организаторите на проявата – музейните специалисти от Сливен. Показателен е фактът, че те представиха достойно търсенията на изследователите от града-домакин и проекта на община Сливен - чрез доклада на директора Н. Сираков, под наслов: „Пътуване през времето, във времето и с времето на късноантична и средновековна крепост „Туида”.
В Сливен е създадена и продължава традицията за организиране на значими научни форуми и национални конференции, както и увенчаване с радващи резултати на научното дирене по проблеми и теми из различните исторически периоди.