След-и
"Заложбите на Ставри Калинов" – експозиция в Дома на Европа
Ставри Калинов: "Вече съм на 16"
На снимката: Мария Герганова и Ставри Калинов откриват изложбата. Фото: Анжела Димчева
Ексцентричният магьосник на четката Ставри Калинов откри нова изложба – и то не къде да е, а в сградата на Европейския съюз в София (или Домът на Европа). С ярък колорит, едър метафоричен рисунък, предизвикателни пози и дяволски дихания – тези картини привличат магнетично окото. Зрителят влиза в залата и се чувства малък, смачкан от енергетичното влияние на тяхното внушение.
Мария Герганова, директор на Инф. център на Европейския съюз, обяви, че това е първа и уникална изложба в новооткритата Експозиционна зала (пространство за дебат и култура). Теодор Стойчев (представител на Инф. бюро на Европейския парламент) каза, че Европейският парламент в София ще представя и млади, и утвърдени български творци.
Ставри Калинов в характерния си автоироничен стил, изпъстрен с игра на думи, доказа, че мрази скучните приветствия: „Какво значи „простак“ – „просто такъв“. Какво е моето превъзходство над вас? Аз не знам да чета и да пиша добре. Направих така в моя живот, че да се чувствам добре. Никога не съм назначаван някъде на работа. Аз не съм гениален, велик и т.н., не казвайте за мен суперлативи – това е изтъркано, аз съм един обикновен можещ. Картините са моя технология, мой патент, за който ми завиждат колегите. Да можете да си нарисувате картината за един час. Ако останете тук един час, и една нова картина (на един дъх!) ще е готова. Другите технологии не стават така – трябва да съхне, художникът трябва да мисли, да разсъждава, да окончава, да редактира... Иска ми се да ви се похваля: аз съм изключително доволен от себе си. Чакам вашите най-сложни въпроси!“
За Ставри Калинов и неговото творчество говориха още:
Димитър Кисимов: „Ставри е човек – работохолик. Това, което той притежава, трябва да излезе навън. Тази зала е много малка за него. Неговите неща трябва да бъдат видени в Брюксел. Той има заслужено място там.“
Георги Софкин (председател на Националната организация „Малки Български Хора“) говори за уважението, което политиците би трябвало да засвидетелстват на хората на изкуството, включително към един такъв велик български художник, какъвто е Георги Павлов-Павлето, чиято стогодишнина отбелязахме през септември.
Красимир Тодоров (директор на Международния институт за нови образователни технологии – Москва): „Изложбата дава много по-голяма възможност за идеите и за развитието на българския потенциал, ако не гледаме как да вредим, а да уважаваме тези, които могат. Тези картини представляват изключителна съкровищница за европейското изкуство. Нека Брюксел да дойде в България, а не ние да ходим там.“
Информационните центрове на Европейския съюз в България са вече 15. Мария Герганова обяви, че изложбата на Ставри ще обиколи всички тези центрове. Тя подари на художника Био фотоалбум, посветен на Европейската година на биоразнообразието.
За финал Ставри обяви, че вече не е на 70 години, а на 16.