След-и

Има ли внук Хемингуeй? И то у нас...

Деян Енев с нова книга

Има ли внук Хемингуeй? И то у нас...
Деян Енев по време на премиерата. Фото: Анжела Димчева


Има ли внук Хемингуeй? И то у нас...

На този въпрос ще си отговорят всички, които прочетат новата книга на Деян Енев
Внукът на Хемингуей“ (28 разказа), и по-точно – едноименния разказ. На премиерата в столичната книжарница „Книги И...“ в четвъртък вечер се събраха десетки почитатели и приятели на писателя, за да си купят книгата и да вземат автограф от живия класик на късия разказ – единствения млад писател, включен в изпитните програми за седмокласниците вече повече от 5 години.

Федя Филкова направи есеистичен анализ на текстовете, обобщавайки: „Всички разкази на Деян Енев са рецепти за оцеляване, рецепти за надежда, за да продължим да живеем. Да прочетем разказите му, за да намерим отговор на този страшен въпрос: „Какво се случва с човека?" Писането на Деян Енев е естествено като дишането. „Внукът на Хемингуей“ – отвъд художественото кръвно родство с истинския световен разказвач, разкрито ни в прекрасния едноименен разказ, и отвъд физическата прилика на Деян с Хемингуей, видно от корицата на книгата, това заглавие е игра, която обаче може да си позволи само един много, много добър писател като Деян Енев, и на второ място – ми напомня нещо друго, същностно за литературата – изкуството като памет, както го определя Боян Пенев... Тъкмо подобна равнопоставеност отрежда на писателя Деян Енев призово място в подобна щафета. Бог е любов, но това ни учат разказите на Деян Енев, а ние, читателите, имаме нужда от такива учители... Животът е любов, литературата е любов.“

Своите впечатления от книгата сподели и писателят Петър Делчев: „Писателят Деян Енев за мене е константа, величина, която върви през цялата книга абсолютно равно. Липсва каквато и да е било поза, той ни не натрапва своята позиция, а прозата му е едно много сериозно споделяне. Зададох си въпроса какво крепи писателя и човека Деян Енев, за да пише така – без гръмки фрази и сложни метафори, естествено и завладяващо... Това е един епицентър на неговия живот – християнството. В изображението на София той създава едно съвременно евангелие.“

Актьорът Йордан Биков (прототип в един от разказите) прочете разказа „Цигуларката“.

За да разсее сгъстените облаци от сложните  литературоведски анализи, Деян Енев приложи иронична хватка в представянето на присъстващите гости, като набързо демаскира тяхното поведение, обобщавайки: „Тайната на писателския занаят е да виждаш малко по-напред от другите.“

Сред десетките почитатели на творчеството му имаше студенти, ученици, журналисти, политици и писатели от средното поколение, сред които бяха: Бойко Ламбовски, Николай Слатински, Ивайло Диманов, проф. Златимир Коларов, Любомир Русанов, Николай Дойнов, Анита Тарасевич, Николай Николов, Владислав Христов, Юлиан Жилиев, Кристина Йорданова, Илиана Илиева и други.

„Внукът на Хемингуей“ е издание на „Сиела“.


Автор:
Анжела Димчева
Публикация:
05.07.2013 г. 18:59
Посетено:
9196
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/31/news/17351-ima-li-vnuk-heminguey-i-to-u-nas