След-и
В Сливен бе представено изследването "Топонимията на Сливенска околия"
Книга на Васил Дечев и д-р Владимир Демирев
Творческата вечер в зала „Май” бе водена от Мария Кирова, която умело насочваше участниците към важни проблеми от процеса по създаване на книгата и разглежданите в нея въпроси. За отликите и приносния характер на изследването - сред тези със сходен характер, говори директорът на Центъра по българска ономастика проф. Кирил Цанков, (където е защитен проектът). Впечатляват дългогодишната изследователска работа на неговите създатели, големият брой изследвани имена (7500 топонима), разширените цели – някои и в хода на проучването – съобразно характера на събрания „материал”, както и многообразието на изследователските подходи.
В работата по „идентифициране” имената на селищата, местностите и преображенията им във времето, особено особено значение са имали в работата на двамата автори „теренните проучвания”, събеседването с местни жители, екипната дейност с читалищата, в архивите на населените места, ползването на т.н. „владала” (вид „крепостен акт), емлячните регистри, водени от времето на османското владичество, като след Освобождението този вид книги са въведени в 1903 г., за да добият след 1944 г. вид на „поземлени листове и книги”.
Изследователските подходи са определени и обусловени от характера на научните интереси и занимания на авторите: историко-лингвистичен у Васил Дечев, разработил и представил и топографските карти в книгата, и с ракурса на етнолога и фолклориста към обектите на изследване - у д-р Владимир Демирев. Така в обсега на изследването са включени всички населени места в община Сливен, а от община Твърдица - 9. От споделените мисли на авторите бе потвърдено впечатлението, че при проучване топонимията на местности, селища, пътища и други обекти, се е разширила дейността по установяване историята на възникването им, „движението” на имената във времето, самостоятелното функциониране или връзката им с фолклорното и „легендарно богатство” на изследвания край, с митологични личности, поверия и т.н.
При представянето на книгата, обосноваване на подхода си и получените материали, Вл. Демирев приложи мултимедия и съдържателен разказ, визуализирайки обектите, чиято история оживява чрез преданията, легендите и сведенията, дадени от местни хора в изследваните селища. Двамата автори изразиха благодарността си към председателите и екипите на народните читалища в селищата, благоприятствали със събирателската си дейност работата на научните работници.
Ограниченият брой екземпляри на изданието (100 бр.) поставя въпроса за необходимостта от подготовка на второ, разширено и допълнено издание – с оглед ценността му за различни специалисти из други и сходни сфери на науката и знанието, а не само за ономастиката. С наличните екземпляри ще бъдат снабдени Регионална библиотека „Сава Доброплодни” в Сливен, Народно читалище „Зора-1860 г.”, Държавен архив – клон Сливен, музеи и читалища.
В обсъждането на изданието „Топонимията на Сливенска околия” в Сливен със свои изказвания и ценни предложения за бъдещата проучвателска и издателска работа по проблема участваха зам.-кметът по хуманитарни дейности на община Сливен Иван Славов, доц. д-р Цанко Узунов – председател на СУБ, Росица Георгиева – историк в РИМ - Сливен, зам.-председателят на Общинския съвет в града Иван Иванов и др.